Co w trawie piszczy…, czyli lekcja przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 4

W piękny, jesienny dzień 20 października, uczniowie klasy I PdP oraz VII u wraz z opiekunami odwiedzili Szkołę Podstawową nr 4. Pani Ewa Nowak-Kowalska przeprowadziła bardzo ciekawą lekcję przyrodniczą. Oprowadziła nas po klasowym ZOO, w którym mieszkają papużki nierozłączki i papużki faliste, chomik europejski i syryjski, dwie szynszyle oraz rybki, m.in. welonki.
Pod okiem opiekunów uczniowie karmili zwierzęta kawałkami marchewki i jabłka. Prowadząca opowiadała o warunkach, jakie potrzebne są do życia tym zwierzętom. Imponujące było to, że klasę zdobi ogromne żebro wieloryba. Następnie obejrzeliśmy wiele fascynujących eksponatów przyrodniczych. Podziwialiśmy jajo strusia afrykańskiego i jajo strusia australijskiego, muszle małży i ślimaków, skorupę żółwia, pióra strusia i łabędzia.
Duże wrażenie wywarły na nas okazy kraba i raka, których pancerze są chitynowe, a płeć rozróżnia się po wielkości szczypcy. Niesamowita była także skóra węża, który zrzuca ją, po to, by móc urosnąć. Przyjrzeliśmy się jeżowcom, które współcześnie wyławiane są w ciepłych wodach Chorwacji. Oglądaliśmy szyszki (kwiaty) drzew iglastych – sosny, świerku i limby. Dowiedzieliśmy się, że, gdy szyszka jest zamknięta jest to zapowiedź deszczowej pogody, zaś gdy otwarta – zwiastuje dobrą aurę. Oglądaliśmy także takie trofea myśliwskie jak: kuna, jastrząb, sójka, bażant, kuropatwa.
Zajęcia dostarczyły nam ogromu wiedzy i ciekawostek przyrodniczych. Pobudziły do tego, by interesować się otaczającą przyrodą. Natura bowiem kryje wspaniałe tajemnice i bogactwo gatunkowe. Następnym razem czeka na nas w SP 4 doświadczenie przyrodnicze.
Monika Szydlik, Aneta Gołdys