Sekcja „IKAR” Olimpiady Specjalne

 

Olimpiady Specjalne    20120920092041_jezyk-z jabluszkiem

To międzynarodowa organizacja zapewniająca osobom z niepełnosprawnością intelektualną całoroczny cykl treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach sportu. Ruch Olimpiad Specjalnych gwarantuje zawodnikom:

• systematyczny rozwój sprawności fizycznej,

• możliwość rozwijania i demonstrowania swoich umiejętności,

• wykazywanie się odwagą,

• doświadczanie radości i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

 

Misja Olimpiad Specjalnych

Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych dla osób ze zdiagnozowaną niepełnosprawnością intelektualną, bez względu na jej stopień czy współistniejący inny rodzaj niepełnosprawności fizycznej lub zmysłowej.

huragan_logo2

 

Filozofia Olimpiad Specjalnych

Olimpiady Specjalne zostały stworzone w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści fizyczne oraz psychospołeczne z uczestnictwa w sporcie, który jest dostosowany do ich potrzeb i możliwości.

Olimpiady Specjalne to nie tylko sport, ale także możliwość osobistego rozwoju zawodników. Promowane są określone role społeczne, zmieniana świadomość społeczeństwa co do możliwości i umiejętności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne uczą akceptować inność.

 

KLUB SPORTOWY „IKAR”

W naszym Ośrodku, od września 2003 roku, istnieje klub Olimpiad Specjalnych pod nazwą IKAR. Zrzesza on 38 zawodników, trenujących lekkoatletykę, pływanie oraz tenis stołowy. Posiadamy również grupę zawodników biorących udział w Treningu Aktywności Motorycznej (MATP). Działalność naszego klubu nie byłaby możliwa bez wsparcia 20 członków zwyczajnych, którzy swoją pracą społeczną urzeczywistniają cele ruchu olimpiad Specjalnych.

Spośród wielu programów, realizowanych przez Olimpiady specjalne, w tutejszym Ośrodku najbardziej prężnie rozwija się Program Rodzinny.

 

Program rodzinnyjezyk+mama2

To program skierowany jest do każdego członka rodziny osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Członkiem rodziny jest osoba posiadająca związki rodzinne z zawodnikiem Olimpiad Specjalnych (np. matka, ojciec, krewny), uczestnicząca w działaniach związanych z realizacją programu Olimpiad Specjalnych.

 

IMPREZY SPORTOWE

Zawodnicy klubu sportowego IKAR chętnie biorą udział w zawodach sportowych, organizowanych przez Olimpiady Specjalne. Oto niektóre z nich:

• EUROPEJSKIE LETNIE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH, WARSZAWA 2010

• VI MAZOWIECKI MITYNG LEKKOATLETYCZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH WYSZKÓW 2011

• VII MAZOWIECKI DZIEŃ TRENINGOWY PROGRAMU TRENINGU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA, WYSZKÓW2012

• VI OGÓLNOPOLSKI MITYNG LEKKOATLETYCZNY OLIMPIAD SPECJALNYCH, KONINIE 2012