„Filc i kropka! – … ale w domu najlepiej” – warsztaty rozwijające myślenie twórcze

Jeszcze do niedawna filc kojarzył się z obuwiem głównego bohatera ,,Chłopów”, Macieja Boryny albo kapeluszami nobliwych dam pokroju Hiacynty Bukiet. Jednak uczniowie klas: III Pdf, I Pdf, I Pdp, III Pdp, III Gla, III gu i II Gl pomogli skutecznie obalić ten stereotyp.

Metalowe puszki, tekturowe rolki, ścinki, skrawki i kawalątki wielobarwnego filcu za pomocą kilkudziesięciu par rąk zostały zamienione w ekskluzywne apartamenty, wiejskie posiadłości, mroczne zamczyska, monumentalne gmachy i prozaiczne szeregówki. Każdy uczeń przy pomocy szablonów lub własnej wyobraźni decydował o formie, kolorze domku i wszystkich jego elementach, które były obszywane ściegiem ,,za igłą”, ,,okrętkowym” lub ,,dzierganym właściwym”. Budynki ozdabiano cekinami, guzikami, tasiemkami i tysiącami rozmaitych dodatków krawieckich.
Warsztaty były realizowane od maja 2016 r. roku do października 2017 r. i obejmowały cykl zajęć z zakresu szycia ręcznego, których tematem przewodnim był dom, wykonany w formie płaskiej lub przestrzennej. Celem zajęć było rozwijanie kreatywności oraz zachęcanie do samodzielnego podejmowania decyzji.

Marzena Szulc, Joanna Niemczyk, Anna Wojtaszek