„poznajemy nasze lasy”

dsc_1087Wyjazdem uczniów gimnazjum do lasu w okolice Dalekiego Tartak rozpoczęto realizację projektu edukacyjnego „Poznajmy nasze lasy”. Głównym celem tego projektu jest poznanie przez uczniów wielofunkcyjnej roli lasów w życiu człowieka. Projekt składa się z czterech bloków tematycznych:
– znaczenie grzybów w życiu lasu i człowieka
– historia ukryta w lasach
– gospodarka łowiecka to nie tylko łowy
– posadzimy młody las
Pomysł tematyki projektu wypłynął ze Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu. W czasie jego realizacji uczniowie będą zapoznawać się z tematyką bloków na zajęciach z biologii i spotkaniach Koła oraz w czasie sesji terenowych. Wyjazd do Dalekiego był zwieńczeniem tematyki grzybów. W czasie spotkania w lesie z Panią Martą Baranowską – leśnym edukatorem, uczniowie mogli pochwalić się wiadomościami, jakie zdobyli na lekcjach biologii.
Ponieważ do Dalekiego uczniowie dotarli koleją, postanowili odwiedzić tam Pana Milkowskiego, który kolekcjonuje zabytki kolejnictwa. Udało się nam obejrzeć prawdziwą perełkę – parowóz kolejki wąskotorowej z 1906 roku, który na terenach Nadleśnictwa Wyszków jeszcze w latach 60-tych XX wieku przewoził drzewo na składnicę w Dalekim i do tartaku.
Koordynatorami projektu są: Ewa Runo i Ewa Kazimierczyk.