Jak wspólnie spędzać czas i rozmawiać z dziećmi na trudne tematy odnośnie pandemii koronawirusa?

Jak wspólnie spędzać czas i rozmawiać z dziećmi na trudne tematy odnośnie pandemii koronawirusa?

  • Zwracajmy uwagę na emocje dzieci i bądźmy gotowi do rozmowy

Jak dziecko reaguje na tę sytuację? Czy unikamy tematu koronawirusa i nie chcemy o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na syna czy córkę? Rodzice powinni być spokojni i opanowani w rozmowach z dzieckiem, przedstawiać informacje w sposób dostosowany do wieku dziecka zapewniając im przy tym poczucie bezpieczeństwa.

  • Odwracajmy uwagę i zapewniajmy dzieciom różnorodne aktywności

Wspólne spędzanie czasu i budowanie z dziećmi więzi emocjonalnej np. (czytanie książek, oglądanie filmów familijnych, gry planszowe, czy wspólne gotowanie).

  • Zadbajmy o potrzeby dzieci i osób z najbliższego otoczenia

Dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami, czyli swoimi koleżankami czy kolegami ze szkoły i podwórka. Zadbajmy o to. Pamiętajmy o nowych technologiach – to dobry moment, żeby z nich korzystać np.( rozmowy przez kamerkę, komunikatory, czy maile), ale oczywiście z ograniczonym dostępem do multimediów.
Pamiętajmy też o osobach starszych np.(Dziadkowie), którzy z pewnością ucieszą się z kontaktu telefonicznego z wnukami. Zadbajmy też i dopytajmy, czy możemy być pomocni dla innych np. zrobić zakupy, wyręczyć osoby starsze w ich prostych obowiązkach.

  • Empatia

Starajmy się wytłumaczyć młodzieży, że ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie, ale liczy się właśnie w tym momencie ich odpowiedzialna i empatyczna postawa, oraz nie wychodzenie z domu, gdyż to ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa, a więc ma wpływ na życie i zdrowie innych ludzi.

W sprawach pilnych można kontaktować się z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Wyszkowie pod numerem telefonu (29) 742 50 07 lub dla osób dorosłych z Poradnią Zdrowia Psychicznego w Wyszkowie pod numerem telefonu (29 742-57-02)

Zespół Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej