Magiczne spotkanie z Piotrem Trześniewskim – Tryc

dsc_25534 listopada 2016 r. w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Wspólnie ze wspaniałą młodzieżą z Gimnazjum nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie, gościliśmy utytułowanego, wyszkowskiego zawodnika kickboxing’u formuły K-1 Pana Piotra Trześniewskiego – Tryc.
Wierzymy, że wychowanie i edukacja młodych ludzi na szanujących się wzajemnie członków społeczeństwa nie leży tylko w gestii nauczycieli.
Jedną z najbardziej efektywnych metod motywujących i wychowawczych są spotkania z ludźmi, którzy potrafili pokonać życiowe zakręty i osiągnęli sukces w wielu dziedzinach życia.
Pan Piotr Trześniewski – Tryc podczas spotkania wystąpił przede wszystkim w roli mentora, doświadczonego streetworker’a, pracującego z dziećmi i młodzieżą z trudnych środowisk.
Jego początki działalności społecznej wzięły się z chęci pomocy i z dobrych wzorców, które spotkał w swoim życiu, a nie zawsze był „poukładanym” i bezproblemowym chłopcem/młodym mężczyzną.
Fakt, że aktualnie imponuje licznymi sukcesami w turniejach sportowych na amatorskich i zawodowych ringach w kraju i za granicą, stale rozwija się zawodowo i edukacyjnie oraz ma szczęśliwe życie osobiste, przyznał, że jest, między innymi, zasługą ludzi, którzy w odpowiednim momencie pokazali mu inne możliwości. To pierwsi trenerzy uwierzyli w niego, co zaowocowało nabraniem przekonania w swój potencjał. Od tej chwili powoli zaczął zmieniać swoje życiowe cele i priorytety.
Mówił o tym do dzieci i młodzieży w sposób, który ich „zaczarował”. Niemal dwugodzinne spotkanie emanowało niesamowitą atmosferą skupienia.
Jeśli, ktoś ma wyobrażenie, jak wyglądają takie wydarzenia, organizowane dla dzieci różniących się wiekowo oraz o różnych potrzebach emocjonalnych i intelektualnych, na pewno doceni fakt, że zebrani każdą minutę spotkania przeżywali jak tę pierwszą, co było widać po ich twarzach i całej postawie.
Ta atmosfera komentowana była przez osoby z zewnątrz, jako coś wyjątkowego, rzadko spotykanego na tego typu spotkaniach szkolnych. Absolutna magia!
Zapewne była w tym zasługa charyzmatycznej osobowości gościa, który w prosty, „życiowy” sposób przekonywał na swoim przykładzie, że marzenia się nie spełniają, my sami musimy je spełniać i nikt nie ma prawa nas od tego powstrzymać. Wystarczy odnaleźć i wydobyć z siebie chęć, siłę i motywację na ich realizowanie.
Kontekst sportowy spotkania to zachęta do uprawiania sportu w ogóle, ale jako miłośnik sztuk walki, Pan Piotr promował przede wszystkim swój ulubiony rodzaj aktywności.
W przekonaniu Pana Piotra, sztuki walki kształtują charakter, hart ducha i wolę walki w sposób szczególny. A potem może przyjść satysfakcja z osiągnięć, które budują pozytywną samoocenę i spojrzenie na świat.
Widowiskowy mini – trening dla chętnych, spowodował, że po spotkaniu, wiele osób zadeklarowała gotowość do podjęcia treningów kickboxing’u od zaraz.
Podsumowując – 4 listopada w SOSW, odbyło się „magiczne spotkanie” z Panem Piotrem Trześniewskim – Tryc, trenerem, instruktorem i sędzią sportowym, utytułowanym zawodnikiem kickboxing’u i innych sztuk walki, przyszłym nauczycielem wychowania fizycznego i aktywnym streetworker’em.
Byłoby szkoda zmarnować efekty i zapał młodzieży. Już parę godzin po wizycie w SOSW, Pan Piotr, poinformował nas, że istnieje możliwość sfinansowania zajęć sportowych dla naszych uczniów. No cóż – człowiek czynu….
Z pewnością zrobimy wszystko, już zostały podjęte pierwsze kroki, by tę możliwość wykorzystać i pomóc naszym wychowankom poczuć się wartościowymi ludźmi z możliwościami.
Panie Piotrze, wielkie podziękowania za inspirującą wizytę i widoczne zaangażowanie się we wsparcie naszych uczniów.
Dziękujemy także za uczestnictwo w spotkaniu wspaniałej młodzieży z Gimnazjum nr 2
im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie, która od wielu lat współpracuje z naszą szkołą.
A dzięki takim nauczycielom jak Pani Jolanta Sarnacka, czy Pani Beata Kamińska, idea integracji nabiera bardziej wiarygodnego wymiaru.
Elżbieta Iglik, Edyta Jakacka