Na wrzosowiskach…

dsc_046114 września, w piękny słoneczny dzień, klasy VI, II gla i II gu wyruszyły na Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie. Celem wycieczki było podziwianie unikalnych, niepowtarzalnych i naprawdę malowniczych terenów tuż za Wyszkowem. Wrzosowiska od 2008 r. objęte są programem NATURA 2000, którego celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.
Wydmy Lucynowsko-Mostwieckie to największe w Polsce i zarazem największe w Europie Środkowo-Wschodniej zbiorowisko mącznicy lekarskiej. Ale przede wszystkim to ogromne obszary pokryte pięknym fioletowym wrzosem. To miejsce magiczne, romantyczne i jedyne w swoim rodzaju.
Ponad dwugodzinny spacer po tych przepięknych terenach przysporzył uczniom wiele radości. Chętnie pozowali do zdjęć, bawili się w „chowanego”, wygrzewali na słońcu i podziwiali jeszcze letni, ale już trochę jesienny krajobraz.
Mówili, że chętnie tu jeszcze wrócą, nawet zimą.
Ta nietypowa lekcja w plenerze na pewno na długo zapadnie uczniom w pamięci. Można się uczyć i pogłębiać wiedzę „nie tylko przy tablicy”.