Czerwiec

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

                A było uroczyście, bo sukcesów w mijającym roku nam nie brakowało. Cenzurki i dyplomy wręczane uczniom na forum najbliższych i przybyłych gości to olbrzymie ukoronowanie ich całorocznych starań. Nasza społeczność szkolna to doskonale funkcjonujący zespół, który z przyjemnością ze sobą współpracuje i cieszy się z efektów podejmowanych wyzwań. Każdy z wychowawców klas i grup rewalidacyjnych miał za co chwalić wychowanków, a uśmiechy na ich twarzach świadczyły o olbrzymiej satysfakcji. Ale była to też okazja do zaprezentowania przedstawianego na wyszkowskiej scenie przedstawienia pt. Zamieszanie w krainie bajek. Doskonała gra aktorska i urocze kostiumy spotkały się z dużymi owacjami pośród widowni. Na koniec odrobina słodyczy dla każdego od Siostry Dyrektor  i kierownik szkoły uznała wakacje 2017 za rozpoczęte.

Światowy Dzień Pszczoły

                Mamy już lato i za nami szereg  akcji przyrodniczych propagujących pomaganie zwierzętom. Tym razem jednak skierowaliśmy uwagę na problemy i potrzeby owadów dla nas ważnych w szczególności. A są nimi pszczoły. Mają one swoje święto, które stało się okazją do przeprowadzenia warsztatów edukacyjnych. Uczniowie poznali znaczenie życia i ochrony pszczół poprzez doświadczenia, min. jak pszczoła zapyla kwiaty dając szansę postania owocu, jakie mamy gatunki owadów zapylających, jakie pełnią role, jak nasze postępowanie utrudnia im możliwość przetrwania, a także jak wygląda hierarchia pszczelej rodziny. Jednak najciekawszą częścią spotkania był pokaz akcesoriów pszczelarza, którym jest jeden z naszych nauczycieli. Bardzo chętnie i wyczerpująco wprowadził uczniów w świat zapracowanej pszczoły, dzięki której mamy pyszny miodek i smaczne owoce. To z nich uczniowie sporządzili pyszny letni deser.

                       

Impreza urodzinowa 

            Paweł, Patryk i Adam to chłopcy, którzy w niewielkich odstępach czasu kończą 18 lat. Z tej okazji społeczność szkolna przygotowała dla nich niespodziankę w postaci imprezy urodzinowej. Był tort, życzenia, poczęstunek, prezenty, tańce i oczywiście symboliczne „pasowanie”, a raczej „klapsowanie” w naszym przypadku. Niespodzianka się udała!!!
Naszym jubilatom raz jeszcze składamy najserdeczniejsze życzenia w dorosłym życiu.

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

       15 czerwca po raz  drugi obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii, czyli terapii z udziałem psów. Zwierzęta wspomagają rozwój emocjonalny, motoryczny, komunikatywność, ogólną edukację, uczą zachowań społecznych. Kontakt z psem otwiera dziecko na otaczający je świat, czyli śmiało stwierdzamy, że psy pełnią bardzo ważną rolę w naszym społeczeństwie. Nasi uczniowie na co dzień spotykają się z dorosłym przedstawicielem – Mimi. Ale podczas obchodów Dnia Dogoterapii w naszej szkole niespodzianką były psie maluszki, które otworzyły serca każdego z uczniów. Efektem zajęć było stworzenie wspaniałych portretów psów, w których wykonanie włożyli dużo pracy i zaangażowania. Jak dowodzi wizerunek – pies to nieodłączny przyjaciel człowieka.

Biwak w zaprzyjaźnionym Ślubowie

        Tradycją  już się stało biwakowanie w Agroturystyce Ślubów, które w tym roku miało miejsce w dniach 12-13.06.2017. Czas przeznaczony na wypoczynek był sumiennie zaplanowany. Najpierw chłopcy wyruszyli do Leśnej Szkoły, gdzie mierzyli się z pokonaniem trudności na podwieszanych trasach przejściowych. Reszta popołudnia obfitowała w istne szaleństwo – gry i zabawy na świeżym powietrzu, jazda rowerowa, spacer po okolicy, a na koniec typowo letnie danie, czyli kiełbaski z grilla – palce lizać. Wszystkie buzie były radosne i szczęśliwe. Podsumowując, opieka i trud organizacji się opłacił – uśmiechy biwakowiczów były bezcenne.

Bezpieczne wakacje

            Dużymi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego  więc doskonałą okazją było przeprowadzenie  zajęć, których tematem było uświadomienie uczniom niebezpieczeństw mogących ich spotkać w czasie wakacji i omówienie sposobów ich unikania. Poruszaliśmy tematy: niebezpieczeństwa nad wodą  i w górach. Wykonane przez uczniów prace plastyczne poświecone bezpieczeństwu na wakacjach zostały zaprezentowane  na wystawie w naszej szkole.
Nasi  uczniowie obejrzeli film którego tematem było ukazanie zagrożeń i uwrażliwienie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku, a także  przypomnienie  alarmowych numerów telefonów.

Piknik rodzinny w DPS Fiszor w Gaju

    Każdego czerwcowego weekendu spotykamy się rodzinne podczas pikniku organizowanego na cześć dzieci w DPS w Gaju. A spotkanie to zawsze jest wyjątkowe. Gości u nas zaprzyjaźniona orkiestra Polfy, która i tym razem dała wspaniały koncert w uroczym otoczeniu naszej polanki. Nastroje dopisywały, nawet przerodziły się w tańce do granych utworów. Dźwięki rozbrzmiewające na całą okolice sprowadziły do nas także wyszkowską grupę rowerową podróżującą nieopodal. Zawitała też zaproszona policja i straż pożarna, które dla naszych chłopców są zawsze pierwszoplanowymi atrakcjami. Ale nie brakowało też gier i zabaw specjalnie przygotowanych na tę okazję. Ukoronowaniem imprezy dziecięcej była grupa do zadań specjalnych, która skręcała pieski z baloników, malowała twarze, a także przywiozła ze sobą przyjaciół, tj. Myszkę Miki, Mimi i Kubusia Puchatka. A to już była pełnia szczęścia.

 

Festyn z okazji Dnia Dziecka – Nadleśnictwo Drewnica

           Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w Nadleśnictwie Drewnica. Tym razem na specjalne zaproszenie z okazji Dnia Dziecka. Festyn organizowany z tej okazji obfitował w wiele atrakcji. Po powitaniu wszystkich gości wystąpili uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły w Izabelinie. Następnie Fundacja „Jak pies z kotem” przeprowadziła krótką lekcję jak zachowywać się w kontakcie z psem, szczególnie gdy nie jest to nasz pies, ponadto czworonogi z fundacji zaprezentowały nam psie sztuczki, które okazały się świetnym widowiskiem. Po części oficjalnej skorzystać mogliśmy z przygotowanych stanowisk, tj.: ścieżki zmysłów Nadleśnictwa Drewnica, warsztatów ceramicznych, podczas których dzieci mogły wykonać przedmioty z gliny pod okiem instruktora. Nie mogliśmy przejść obojętnie obok Straży Pożarnej i jej wozu strażackiego, oraz Policji z radiowozem. Na terenie Nadleśnictwa przygotowano też dla nas poczęstunek, z którego także chętnie skorzystaliśmy. Każdy z chłopców wrócił do domu z pozytywnymi wrażeniami i torbą słodkości.

IX Mazowiecki Turniej Bocce, Opactwo

      8 czerwca klub Fiszor w składzie pięciu zawodników uczestniczył  w IX Mazowieckim Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych w Opactwie. Graliśmy w silnych grupach, zawodnicy stanęli na podium. Podczas zawodów również świetnie się bawiliśmy.
Michał K. – miejsce 6
Krystian D. – miejsce 6
Tadeusz F. – miejsce 4
Gratulacje od trenera!!!

Wycieczka rowerowa

          Nasza kolejna wycieczka rowerowa odbyła 07.06. 2017r. Ruszyliśmy  o godzinie 9:30 z placu szkolnego. Głównym celem wycieczki było poznanie „zielonych pereł” naszej okolicy, poznanie okolicznych miejscowości oraz aktywne i kulturalne spędzanie czasu wolnego. Trasa wycieczki liczyła około 15 km i wiodła przez okoliczne miejscowości i lasy. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca – drzewa, kwiaty, owady, ptaki  na co dzień nie przyciągające naszej uwagi, stały się teraz interesujące. Wszyscy znaleźli coś zajmującego dla siebie, zachwycali się widokami. Wszystko, co nas otaczało, okazało się bardzo ciekawe. Pogoda również nam dopisała, mogliśmy podziwiać uroki wiosny. Na uroczej polanie nad rzeką Bug przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Wypoczęci, posileni i pełni wrażeń, ruszyliśmy w drogę powrotną. Byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi z naszej wyprawy.

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka w OSW w Wyszkowie

        „W co bawili się nasi rodzice i dziadkowie” to hasło tegorocznego festynu, który odbył się na terenie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Wyszkowie. Festyn zorganizowano z okazji Dnia Dziecka. Muzyka lat 70 – tych, gry i zabawy z czasów PRL oraz wata cukrowa, oranżada w szklanych butelkach i bańki mydlane. Śmiało można powiedzieć, że wszystkie z tych atrakcji spełniły oczekiwania tych małych i tych nieco większych dzieci. Największą atrakcją okazały się bańki mydlane. Nasi uczniowie chętnie próbowali też swoich sił w modelingu, pozując w strojach „dzieci kwiatów”. Mimo, iż pogoda tego dnia nie rozpieszczała nas zbytnio, to cała oprawa imprezy rekompensowała nam anomalie pogodowe.

        

Koncert „My też potrafimy”

     1 czerwca w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” odbył się koncert, któremu przyświecała myśl „Świat dziecka”. Swoje talenty sceniczne zaprezentowali uczniowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Szkoły Filialnej w Gaju i Niegowie, a także chór nauczycielski. „Zamieszanie wokół bajek” to propozycja widziana oczami artystów Szkoły Filialnej w Gaju. Baśniowy świat pełen znanych nam postaci, walka dobra ze złem, a to wszystko okraszone pięknymi strojami, scenografią i muzyką. Oczywiści jak to w bajce bywa wszystko dobrze się skończyło, a my otrzymaliśmy gromkie brawa.
Koncert zakończył się niespodzianką w wykonaniu rodziców i nauczycieli ośrodka. Barwny spektakl na motywach bajki pt. „Lampa Aladyna” okazał się wspaniałą sztuką, której nie powstydziłyby się teatr.