Kwiecień

Szkolny konkurs przyrodniczy – Skarby natury naszego kraju

            Konkurs  przyrodniczy to kontynuacja szkolnych obchodów Światowego Dnia Ziemi. Podczas warsztatów uczniowie poznali wybrane skarby natury należące do naszego kraju, których wpływu na nasze życie nie zawsze byliśmy świadomi.  Zajęcia w wyjątkowy sposób rozbudziły zainteresowanie uczniów tym tematem, co mieli okazję wykazać podczas twórczości plastycznej. Każdy z uczestników od razu zdeklarował się do wykonania pracy na interesujący go temat. Zaangażowanie i samodzielność realizacji zadania była wyjątkowa, a prace były wymiernym tego świadectwem. Pośród wykonanych prac były: kopalnia soli, kopalnia węgla, kopalnia złota, morze i plaża, a także mazurska łąka. Trudno było wybrać jednego zwycięzcę, gdyż nakład pracy był optymalny do posiadanych umiejętności. Dlatego nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy konkursu, co spotkało się z dużą radością. Nagrody stanowiły książki przyrodnicze o tematyce dobranej do indywidualnych zainteresowań uczniów.

Światowy Dzień Ziemi

                Tegoroczne zajęcia otwarte z okazji obchodów  Światowego  Dnia Ziemi odbyły się pod światowym hasłem „Adopcji skrawka naszej planety i świadomej odpowiedzialności za niego”. A który to skrawek możemy adoptować? Oczywiście nam najbliższy – nasz kraj – Polskę. Ale, aby wiedzieć dlaczego znane nam już zachowania proekologiczne są tak ważne dla środowiska naturalnego musimy poznać nasze, krajowe skarby. A należą do nich bogactwa naturalne, nie zawsze doceniane, ponieważ nie wszyscy mamy świadomość ich istotnego wpływu na nasze życie. Przeprowadzone zajęcia wprowadziły w świat uczniów wyobrażenie o otaczających nas urokach kraju, w jakim mieszkamy. Poznali zalety dostępu do morza i piaszczystych plaż, odwiedzających nas niezliczonych i już chronionych gatunkach ptaków na terenach Ujścia Warty, czy przepięknych mazurskich jeziorach. Istnieniu Puszczy Białowieskiej i jej znaczeniu dla całego świata, ważnych regionalnie terenach rolniczych, kopalniach gliny, kredy, soli, węgla kamiennego czy złota. A na koniec uroczych widoków z gór skalistych. Zajęciom towarzyszyły warsztaty praktyczne z wykorzystaniem elementów natury rozbudzające zainteresowanie wśród uczestników.

Niepełnosprawność + integracja = godnego życia gwarancja

        Pod takim hasłem Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie” 20 kwietnia br. już po raz III zorganizowało Marsz z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa oraz Światowego Dnia Świadomości i Wiedzy o Autyzmie.

      My, jako Specjalny  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, na co dzień spotykamy się zarówno z Autyzmem, jak i Zespołem Downa – dlatego też w tym dniu nie mogło nas tam zabraknąć. Na znak solidarności założyliśmy niebieskie koszulki oraz kolorowe skarpetki. Pomaszerowaliśmy w korowodzie sprzed fontanny przy ulicy Sowińskiego na Skwer Jana Pawła II, gdzie uczestnicy marszu zaprezentowali występy artystyczne.

      Ten piękny gest jaki poczynili rodzice dzieci niepełnosprawnych, to manifest dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi mający na celu zwrócenie uwagi mieszkańcom na to, że jest wśród nas wiele osób zmagających się z różnego rodzaju zaburzeniami. Mają oni prawo do życia i funkcjonowania w środowisku, tak jak my wszyscy.

Wielkanoc z tradycją

                Takie było założenie tegorocznego szkolnego spotkania okolicznościowego. Uczniowie szkoły poprzez prezentacje artystyczną przedstawili kolegom kolejno następujące po sobie zwyczaje i obrzędy towarzyszące zbliżającym się Świętom Wielkanocnym. Po nich zaprosili wszystkich do udziału w warsztatach plastycznych, podczas których każdy miał okazję wykonać ozdobę świąteczną, ale wziąć też udział w szkolnym konkursie na Pisankę Wielkanocną. Starania były duże i wybór bardzo trudny. Nagrody choć symboliczne, ucieszyły każdego z obdarowanych, bo chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę. Pozostali uczestnicy spotkania poczęstowani zostali pysznym jajeczkiem czekoladowym, które wyjątkowo osłodziło tę przedświąteczną chwilę.

Wielkanocne wypieki – święta tuż, tuż…

                    W naszej szkole zapachniało świętami. Uczniowie zabrali się za wielkanocne wypieki. Dzieci przygotowały wielkanocną babkę. Wszyscy byli niezwykle zaangażowani w przygotowanie tych słodkich pyszności. Po wyjęciu z piekarnika pierwszych wypieków po szkole zaczął unosić się cudowny zapach. Pierwszymi degustatorami oczywiście byli ich wykonawcy, którzy jednogłośnie ogłosili, że babka jest  wyśmienita. Pomimo ogromu pracy  uczniowie świetnie się bawili i byli dumni ze swojego dzieła.

Animals Days 2017
na Targach Warsaw  Expo w Nadarzynie

            A było to ogromne wydarzenie na rzecz przyjaźni ludzi i zwierząt. Ekspozycje różnorodnych gatunków zwierząt lądowych i morskich, oswojonych i dzikich, pozwoliły na poznanie ciekawostek związanych z ich życiem i hodowlą. Jednakże niecodzienna forma warsztatów edukacyjnych umożliwiająca bezpośrednie obcowanie, dotykanie, głaskanie stała się wyjątkową okazją do rozbudzenia zainteresowania światem przyrody wśród naszych uczniów. Ale tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć…

Palma Wielkanocna

                 Palmy Wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele Katolickim. Obchodzona tydzień przed świętami , rozpoczyna liturgię okresu wielkanocnego . W tym dniu palma wielkanocna zostaje poświęcona. W Polsce symbol ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się min. z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy. Wychowani w duchu tradycji Świąt Wielkiej Nocy  postanowiliśmy kontynuować ten piękny obyczaj i również wykonaliśmy własne palmy wielkanocne, aby już w Niedzielę Palmową móc poświęcić swoje arcydzieło na niedzielnym nabożeństwie. Uczestnicy spotkania z piórek, kolorowych traw, bukszpanu, borówek, gałązek drzewek iglastych,  bibuły, tasiemek i wielu innych zgromadzonych materiałów stworzyli wspaniałe dekoracje. Wykonane palmy były przepiękne. Wszystkie zostały wykonane bardzo misternie, zachwycały kolorystyką, kunsztem oraz pomysłowością.  Prace nad przygotowaniem tych palm były dla nas czasem refleksji i zadumy przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.

„Smacznie, zdrowo, kolorowo” – zajęcia otwarte

      Wiosenna sałatka to kwietniowa propozycja zajęć kulinarnych. Najwyższy czas przywitać wiosnę także na talerzu! Pełne witamin, świeże, pachnące warzywa, to jest to czego najbardziej teraz potrzebujemy. To one pomogą nam wrócić do pełni sił po długiej zimie. Wychodząc naprzeciw skomponowaliśmy sałatkę z dostępnych nowalijek. Uczestnicy zajęć coraz sprawniej radzą sobie z prostymi technikami wykorzystywanymi podczas przygotowywania posiłków, mają większe obycie w pracowni kulinarnej, a chęci do podejmowania tego typu aktywności im nie brakuje.