Marzec

Pierwszy dzień wiosny

       Uczniowie wraz z nauczycielami wykonali Marzannę – symbol zimy. Kukłę wykonano ze słomy, owinięto białym płótnem i ozdobiono wstążkami i koralami. Wesoły orszak przeszedł okolicznymi dróżkami niosąc Marzannę, by powitać wiosnę. Aby tradycji stało się zadość po przemarszu nad strugę Marzanna została uroczyście spalona. Po powrocie na teren dps był czas na wspólne gry i zabawy, pieczenie kiełbasek przy ognisku. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty artystyczne poprzez przedstawienie Pani Wiosny na arkuszu papieru – malowali, rysowali, wyklejali. Efekty pracy przeszły najśmielsze oczekiwania.
Do szkoły wróciliśmy troszkę zmęczeni, ale za to w doskonałych nastrojach.

„Nie tylko głaskanie” – zajęcia otwarte – dogoterapia

        W każdą środę tygodnia nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach dogoterapii. Możemy zauważyć, że dogoterapia to nie tylko głaskanie psa, ale także nauka wielu czynności poprzez zabawę z psem. Pies jest często wspaniałym motywatorem do wykonywania wielu działań, zabaw co sprawia, że całe zajęcia przebiegają w przyjaznej atmosferze. Uczniowie uczą się poprzez kontakt z psem jak rozładować stres, zmniejszyć napięcie, ale przede wszystkim uczą się czym jest przyjaźń, rozwijają empatię i wrażliwość.

 

Światowy Dzień Lasu

            Las – czym jest dla nas? Co daje nam, ale i jego mieszkańcom? Czy warto dbać o jego dobro? Tego próbowaliśmy dowiedzieć się  podczas zajęć otwartych zorganizowanych z okazji Światowych Dni Lasu.  To kolejne spotkanie w ramach realizacji programu  Zielona planeta. Zagadki sensoryczne z wykorzystaniem elementów naturalnych, układanki obrazkowe, zgadywanki, a także schemat budowy lasu to wiedza jaką pozyskali uczniowie podczas zajęć.  Dowiedzieli się także o roli lasu w życiu zwierząt i ptaków. Zadania multimedialne pozwoliły poznać wzajemną zależność gatunków  w łańcuchu pokarmowym.  Jak się okazało bliskość naszego lasu nie jest równoznaczna posiadaniu wszechstronnej o nim wiedzy. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że skrywa on mnóstwo tajemnic, o których dotychczas nie słyszeli.

         

Światowy Dzień Zespołu Downa

       21 marca kolejny raz obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Przyłączyliśmy się do świętowania nosząc kolorowe skarpetki, które są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. W ten wyjątkowy dzień zachęciliśmy naszych uczniów i nauczycieli  do założenia skarpetek – najlepiej w trzech kolorach ( bo przecież w Zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze).

Dzień Patrona Domu Pomocy Społecznej w Gaju

          Z okazji Dnia Patrona Domu Pomocy Społeczne uczniowie naszej szkoły  wspólnie z uczestnikami terapii zajęciowej przygotowali przedstawienie o św. Szymonie z Cyreny. Ewangelia mówi, że w trakcie niesienia krzyża Szymona z Cyreny przymuszono do tego, aby pomógł Jezusowi nieść krzyż. Nie wiemy, czy zrobił to z chęcią czy pod przymusem. Jednak nawet jeśli najpierw podejmujemy coś niechętnie, wchodzimy na drogę, która na końcu może okazać się wspaniałą wygraną. Kiedy przyłożymy rękę do krzyża bliźniego, ten krzyż przemieni nas w świętych, bo kiedy się go niesie, poznaje się Pana.
My mimo, że jesteśmy dziećmi, również uczymy się od Szymona, że warto pomagać innemu człowiekowi. Uczymy się tego w szkole i w Rodzinkach.Wiemy, że człowiek mądry, to człowiek dobry.

Koncert Rewii Dziecięcej „Sylaba”

       „Kontrasty” – to tytuł najnowszego spektaklu Rewii Dziecięcej „Sylaba”, w której licznie uczestniczyliśmy. Choreografia spektaklu ukazywała, że nasze życie możemy odczuwać w pełni tylko wówczas, gdy doświadczamy przeciwieństw. Tylko wówczas cieszyć możemy się ze zdrowia, jeśli wiemy co to choroba. Radość uzupełnia się ze smutkiem, młodość ze starością, plusy z minusami. Każdy z układów tanecznych spektaklu przedstawiał nam inną z tych przeciwności. Odbiorcami spektaklu były osoby niepełnosprawne z powiatu wyszkowskiego. Każdy taniec wzbudzał pozytywne emocje, a nogi same rwały się do tańca.

Dzień Dinozaura

     Po raz drugi w tym roku obchodziliśmy Dzień Dinozaura – święto znanych, prehistorycznych stworzeń.  Był on okazją do pogłębiania wiedzy o świecie oraz przypomnienia sobie o tych niezwykłych mieszkańcach naszej planety, ich zwyczajach, zachowaniach oraz cechach szczególnych. Świętowanie rozpoczęło się od przedstawienia prezentacji multimedialnej dotyczącej życia dinozaurów. Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się w jakim okresie czasu żyły te prehistoryczne stworzenia, czym się żywiły, jak wyglądały i z jakiego powodu wyginęły. Następnie przystąpiono do wykonywania zadań. Pierwszym zadaniem było dopasowanie figurek dinozaurów do odpowiedniej ilustracji. Kolejnym – wykonanie dinozaura z figur geometrycznych według wskazanego wzoru. Nie lada wyzwaniem okazało się wykonanie odcisku dinozaura w masie plastycznej oraz stworzenie jego szkieletu z makaronu. Na koniec zajęć uczniowie mogli obejrzeć interesujący film na temat zróżnicowanej grupy zwierząt. Zajęcia przyniosły wiele pozytywnych wrażeń i emocji.