Marzec

„Nie tylko głaskanie” – zajęcia otwarte – dogoterapia

        W każdą środę tygodnia nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach dogoterapii. Możemy zauważyć, że dogoterapia to nie tylko głaskanie psa, ale także nauka wielu czynności poprzez zabawę z psem. Pies jest często wspaniałym motywatorem do wykonywania wielu działań, zabaw co sprawia, że całe zajęcia przebiegają w przyjaznej atmosferze. Uczniowie uczą się poprzez kontakt z psem jak rozładować stres, zmniejszyć napięcie, ale przede wszystkim uczą się czym jest przyjaźń, rozwijają empatię i wrażliwość.

 

Światowy Dzień Lasu

            Las – czym jest dla nas? Co daje nam, ale i jego mieszkańcom? Czy warto dbać o jego dobro? Tego próbowaliśmy dowiedzieć się  podczas zajęć otwartych zorganizowanych z okazji Światowych Dni Lasu.  To kolejne spotkanie w ramach realizacji programu  Zielona planeta. Zagadki sensoryczne z wykorzystaniem elementów naturalnych, układanki obrazkowe, zgadywanki, a także schemat budowy lasu to wiedza jaką pozyskali uczniowie podczas zajęć.  Dowiedzieli się także o roli lasu w życiu zwierząt i ptaków. Zadania multimedialne pozwoliły poznać wzajemną zależność gatunków  w łańcuchu pokarmowym.  Jak się okazało bliskość naszego lasu nie jest równoznaczna posiadaniu wszechstronnej o nim wiedzy. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że skrywa on mnóstwo tajemnic, o których dotychczas nie słyszeli.

         

Światowy Dzień Zespołu Downa

       21 marca kolejny raz obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Przyłączyliśmy się do świętowania nosząc kolorowe skarpetki, które są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. W ten wyjątkowy dzień zachęciliśmy naszych uczniów i nauczycieli  do założenia skarpetek – najlepiej w trzech kolorach ( bo przecież w Zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze).

Dzień Patrona Domu Pomocy Społecznej w Gaju

Koncert Rewii Dziecięcej „Sylaba”

       „Kontrasty” – to tytuł najnowszego spektaklu Rewii Dziecięcej „Sylaba”, w której licznie uczestniczyliśmy. Choreografia spektaklu ukazywała, że nasze życie możemy odczuwać w pełni tylko wówczas, gdy doświadczamy przeciwieństw. Tylko wówczas cieszyć możemy się ze zdrowia, jeśli wiemy co to choroba. Radość uzupełnia się ze smutkiem, młodość ze starością, plusy z minusami. Każdy z układów tanecznych spektaklu przedstawiał nam inną z tych przeciwności. Odbiorcami spektaklu były osoby niepełnosprawne z powiatu wyszkowskiego. Każdy taniec wzbudzał pozytywne emocje, a nogi same rwały się do tańca.

Dzień Dinozaura

     Po raz drugi w tym roku obchodziliśmy Dzień Dinozaura – święto znanych, prehistorycznych stworzeń.  Był on okazją do pogłębiania wiedzy o świecie oraz przypomnienia sobie o tych niezwykłych mieszkańcach naszej planety, ich zwyczajach, zachowaniach oraz cechach szczególnych. Świętowanie rozpoczęło się od przedstawienia prezentacji multimedialnej dotyczącej życia dinozaurów. Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się w jakim okresie czasu żyły te prehistoryczne stworzenia, czym się żywiły, jak wyglądały i z jakiego powodu wyginęły. Następnie przystąpiono do wykonywania zadań. Pierwszym zadaniem było dopasowanie figurek dinozaurów do odpowiedniej ilustracji. Kolejnym – wykonanie dinozaura z figur geometrycznych według wskazanego wzoru. Nie lada wyzwaniem okazało się wykonanie odcisku dinozaura w masie plastycznej oraz stworzenie jego szkieletu z makaronu. Na koniec zajęć uczniowie mogli obejrzeć interesujący film na temat zróżnicowanej grupy zwierząt. Zajęcia przyniosły wiele pozytywnych wrażeń i emocji.