Styczeń

Karnawałowe harce w SOSW w Wyszkowie

       W dniu 31 stycznia zostaliśmy zaproszeni do wspólnej zabawy w naszej macierzystej placówce – SOSW w Wyszkowie. Odbywająca się tam zabawa karnawałowa stała się okazją do integracji uczniów naszej szkoły, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także przybyłych kolejnych gości – uczniów Szkoły Specjalnej w Brańszczyku. W rytmach wspaniałej muzyki wszyscy bez barier bawili się do utraty tchu. Liczne atrakcje podczas spotkania karnawałowego pozwoliły zaprezentować swoje umiejętności i wykazać się wieloma talentami, min.   tańcem zumby, który sprawił uczestnikom wiele radości. Nawet się nie spostrzegliśmy, a zabawy nadszedł kres – wszystkim było mało. Postanowiliśmy zaprosić gospodarzy do jej kontynuacji podczas naszej zabawy karnawałowej.

To już dwudzieste spotkanie z kolędą….

      Nasi podopieczni – uczniowie Szkoły Filialnej w Gaju – gościnnie uczestniczyli w dwóch ważnych wydarzeniach artystycznych w naszej gminie. Pierwsze to Rodzinne Kolędowanie, które odbyło się w kościele parafialnym w Niegowie, zaś drugie to Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Zabrodziu. Zespół wokalno – muzyczny składający się z uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowany pod kierunkiem p. Jacka Gajewskiego i p. Mariusza Kuciabińskiego zaprezentował współczesną kolędę pt.: Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś. Umiejętność muzykowania chłopcy nabywają na co dzień poprzez uczestnictwo w zajęciach muzycznych, gdzie wspólnie z nauczycielem poprzez zabawę uczą się grać na instrumentach Orffa.

Poranny Krąg  ZIMA –  zajęcia otwarte

      Stymulacja  polisensoryczna czyli wielozmysłowa to zajęcia, które  mają na   celu  nie tylko dostarczenie uczniom różnorodnych bodźców, ale  przede wszystkim spotkanie z nauczycielem oraz dzieci ze sobą nawzajem, budując przy tym zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Dziecko poprzez metodę Porannego Kręgu poznaje i doświadcza żywiołów, zapachów, smaków, barw, wrażeń dotykowych i technicznych, towarzyszy zajęciom  odpowiedni klimat i ciepły nastrój panujący w pomieszczeniu. Wykorzystane w zajęciach desygnaty pozwalające w charakterystyczny sposób zinterpretować daną porę roku i doświadczyć ich przemijania.

„Smacznie, zdrowo,kolorowo” – zajęcia otwarte

      Podczas naszych kolejnych warsztatów z cyklu zajęć kulinarnych czuć karnawał. To z nim wiąże się tradycja przyrządzania charakterystycznych na ten czas słodkości. My wybraliśmy obwarzanki. Różnorodność wrażeń i doświadczeń płynących z możliwości samodzielnego przygotowywania posiłku wywołała w uczniach niesamowite uczucia. Pełni zapału i radości współpracowali podczas wyrabiania ciasta i wykrawania kształtów. Zapach smażonych obwarzanków ściągał do sali kulinarnej wielu łakomczuchów. A uczestnikom zajęć smakowały najbardziej.

 

Kulig

      Jak co roku, gdy zimowa aura sprzyja, społeczność szkolna wybrała się na kulig. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy uczestników terapii zajęciowej i mieszkańców DPS. Piękny zimowy krajobraz aż  kusił, aby w kuligu  podziwiać uroki okolicznego lasu . Oczywiście po przejażdżce każdy uczestnik mógł ogrzać się przy ognisku i zjeść pieczoną na nim kiełbaskę. Potem poddaliśmy się białemu szaleństwu czyli zabawom na śniegu. Odbył się także konkurs na najpiękniejszego bałwana, gdzie wszyscy zasłużyli na pochwałę i słodki poczęstunek, ponieważ każdy bałwan był sobie równy. Kulig wprowadził wszystkich uczestników we wspaniały nastrój, a dzieci już czekają na następne zimowe szaleństwo.

    

Bezpieczne zabawy na śniegu – zajęcia otwarte

      Zimowa aura zachęca naszych milusińskich do aktywności na śniegu. Dzieci uwielbiają szalone zabawy, kiedy to adrenalina sięga zenitu. Z  radością  patrzymy na roześmiane buziaki, roziskrzone oczy i dajemy się wciągnąć w szaleńczą zabawę pozwalając dzieciom na więcej niż byśmy chcieli i niż pozwala na to zdrowy rozsądek. Ale pamiętajmy, że to do nas należy opanowywanie emocji i myślenie na zapas, co by było gdyby! Dlatego, co roku przed kuligiem i zimowymi zabawami organizowane są zajęcia pt. „Bezpieczne zabawy na śniegu”. Uczniowie podczas zajęć wyodrębniali bezpieczne i niebezpieczne zabawy zimowe, uczestniczyli w slajdach pokazowych na temat bezpiecznych zabaw na śniegu, a także krótkim  filmie nt. „Jak możemy pomagać zwierzętom zimą”. Dobre przygotowanie merytoryczne uczniów do zimowych szaleństw, to spokojna głowa dorosłych i umiejętność wyciągania wniosków przez naszych uczniów.

Kolęda 2017

        Czas odwiedzin duszpasterskich to w naszym Domu wielkie wydarzenie zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników. Cała uroczystość ma dostojną oprawę. Wielu naszych uczniów bierze czynny udział w przebiegu kolędy. Pozostali włączają się w śpiewanie kolęd lub akompaniowanie do nich. Dla naszych podopiecznych jest to szczególnie radosny dzień.