Listopad

„Na ludowo” – zajęcia kulinarne z elementami regionalizmu

     Głównym założeniem programu jest rozwijanie zainteresowań kulinarnych poprzez poznanie wybranych tradycji regionalnych. Cykliczne zajęcia kulinarne rozpoczęły się poprzez podróż po regionie Kurpi i Mazowsza. Zajęcia zaczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmiku „Polska z Miodkiem – Kurpie i Mazowsze”, skąd dowiedzieliśmy się z czego wywodzi się nazwa Kurpi i Mazowsza oraz krótką charakterystykę tych regionów. Przygotowaliśmy babkę ziemniaczaną po siedlecku, która jest charakterystyczna dla tego regionu. Poza tym poznaliśmy tradycyjny strój kurpiowski, nazwy jego poszczególnych części. Wykonaliśmy figurki, które ubraliśmy w strój kurpiowski. Rozwiązaliśmy krzyżówki, wykreślanki i inne zadania, w których utrwaliliśmy sobie wiadomości o poznanym regionie. W tym czasie nasz babka ziemniaczana kusiła wszystkich swym zapachem. Kiedy czas oczekiwania na potrawę minął chętnie zasiedliśmy do nakrytego samodzielnie stołu, by spróbować tej regionalnej potrawy.

Światowy Dzień Jeża

    W naszej szkole kontynuujemy cykl spotkań proekologicznych związanych z kontynuacją realizacji projektu Zielona planeta. Dotyczy on nabywania wiedzy nt. Światowych Dni Przyrody. Kolejnym z nich był Światowy Dzień Jeża. Dzięki przekazanej wiedzy uczniowie dowiedzieli się jakim zwierzęciem jest jeż, jaki tryb życia prowadzi, czym się odżywia, że staje się pożyteczny, jakie zagrożenia na niego czyhają i jak możemy ustrzec go przed śmiercią. A czemu to takie ważne? A dlatego, że w latach 2025 – 2030 może dojść do jego całkowitego wyginięcia. Dlatego tak ważne jest respektowanie jego ochrony ścisłej. Szereg zadań stawianych przed uczniami pozwoliło na nabycie i utrwalenie wiedzy, a także właściwych wzorców postępowania względem naszych kolczastych przyjaciół ogrodu.

II Szkolny Bieg Niepodległości

       Jednym z elementów obchodzenia Święta Niepodległości w naszej szkole są biegi dzieci i młodzieży szkolnej. Tegoroczny bieg odbył się 13 listopada 2017 roku. Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie 99 rocznicy odzyskania Niepodległości oraz propagowanie zdrowego trybu życia wśród uczniów.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Uczestnicy tradycyjnie przybrali barwy narodowe w postaci kotylionów oraz symboli państwowych i wystartowali punktualnie o godzinie 11:11. Trasa przebiegała alejkami „fiszorskiego” lasu i kończyła się na pobliskiej polanie. Każdy po przekroczeniu linii mety otrzymał pamiątkową wstążkę oraz słodki podarunek.

XIV Mazowiecki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych

      W dniu 9.11.2017 r. w Warszawie odbył się XIV Mazowiecki Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych. Celem imprezy była popularyzacja pływania jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualna, podsumowanie efektów uzyskanych w czasie treningów oraz integracja ze środowiskiem.
W tegorocznym mityngu pływackim udział wzięło dwóch uczniów naszej szkoły Michał Kubik który pokonał dystans 15 m stylem dowolnym i wywalczył srebrny medal oraz Krystian Dębski, który startował na 15 i 25 m stylem dowolnym zdobywając dwa złote medale i jednocześnie pozostawiając daleko w tyle swoich rywali.

GRATULUJEMY!!!

Pamiętamy o zmarłych

      Kultywując polską tradycję związaną z dniem Wszystkich Świętych wybraliśmy się na pobliski Cmentarz w Niegowie, gdzie spoczywa część naszych kolegów z Domu oraz Sióstr. Odwiedziliśmy grób naszej Założycielki, bajkopisarza oraz wielu innych osób, które były związane z naszym Domem. Przechadzając się wąskimi ścieżkami cmentarza przywoływaliśmy wspomnienia związane z bliskimi osobami, których już z nami nie ma. Nasza wizyta na cmentarzu pozwoliła przypomnieć sobie zasady zachowania się w takim miejscu.