Październik

Cykliczne zajęcia z aqaterapii

      Cykliczne wyjazdy na basen w naszej szkole trwają już kilka lat i cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród uczniów. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godzinach popołudniowych. Uczestnicy pod okiem nauczyciela doskonalą umiejętności pływackie. Niektórzy już bardzo dobrze sobie radzą. Wyjazdy odbywają się w ramach doskonalenia umiejętności pływania oraz integracji grupy. Ich celem jest rozpowszechnianie kultury fizycznej wśród uczniów. Zajęcia na pływalni pozwalają pokonywać własne lęki, rozwijają cechy motoryczne, korygują wady postawy, doskonale dyscyplinują i uczą odpowiedzialności nie tylko za siebie ale również za innych. Lekcje  są o tyle ciekawe, że oprócz nauki pływania dzieci mogą też pobawić się w czasie wolnym. Dla niektórych to świetna lekcja samodzielności, bo trzeba przecież się wysuszyć, ubrać i niczego nie zapomnieć, a przede wszystkim zdążyć z innymi.

„Dzień kundelka” – zajęcia integrujące
w SOSW w Wyszkowie

          W piątek 29 października podczas obchodzonego Dnia kundelka, nasi uczniowie i pies byli gośćmi w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym w Wyszkowie. Nasz szkolny psi terapeuta – Mimi była główną atrakcją obchodzonego dnia. Podczas wizyty uczniowie poznali zasady bezpiecznego kontaktu ze zwierzętami, zachowania prawidłowej postawy podczas ataku psa, można było także wykonać przy psie wiele czynności  pielęgnacyjnych, a także świetnie się z nim pobawić.  Skoro spotkanie wywołało wiele uśmiechów na twarzach to możemy uznać je za bardzo udane.


 

AKADEMIA PANA KLEKSA – MUSICAL

        25 października, w deszczowe przedpołudnie udaliśmy się do Domu Kultury Hutnik, aby uczestniczyć w musicalu Akademia Pana Kleksa. Młodzi artyści przenieśli nas w niezwykle  i magiczne miejsce, Akademii należącej do zwariowanego Ambrożego Kleksa. Musical w wykonaniu młodych artystów był bardzo kolorowy, wesoły, emocjonujący i przepięknie wyśpiewany. Mnóstwo efektów specjalnych, piękne stroje wprawiły wszystkich w świetny nastrój. Razem śpiewaliśmy znane wszystkim piosenki ,,Kaczka Dziwaczka”, ,,Dzik jest dziki”, ,,Witajcie w naszej bajce”. Naszym uczniom najbardziej podobała się scena  z wizyty Adasia Niezgódki w Psim Raju, ponieważ wszyscy jesteśmy miłośnikami zwierząt. Efektem wyjazdu było rozbudzenie wrażliwości na sztukę i kulturalny odbiór sztuki. Pełni wrażeń, podekscytowani i rozśpiewani wróciliśmy  do szkoły. Oby więcej takich wyjazdów.

,, Poznajemy zapachy natury”

    Program ,,Poznajemy zapachy natury” przeznaczony jest dla uczniów uczestniczących w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. Głównym celem jest kształtowania procesów poznawczych na poziomie poznawania popularnych zapachów (np. ziół , przypraw, roślin zielonych i wiele innych), stymulację i integrację zmysłów, wyzwalanie aktywności własnej, nabywanie umiejętności wykonywania poleceń, zadań  samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela, stymulowanie rozwoju mowy i komunikacji niewerbalnej, pobudzanie lub wyciszanie dziecka. Poszczególnym rodzajom zapachów przypisuje się różnorodne właściwości: odprężające, stymulujące, lub relaksacyjne.

Metoda Ruchu Rozwijającego V. Sherborne – zajęcia otwarte

        Ćwiczenia stosowane w tej metodzie opierają się na doświadczeniach ruchowych, intensywności i ciągłości doświadczeń. Mają one szczególne znaczenie dla rozwoju dzieci z zaburzeniami w sferze ruchowej, emocjonalnej i społecznej. W Metodzie Ruchu Rozwijającego główną rolę odgrywa dotyk, ruch, ćwiczenia świadomości ciała i przestrzeni oraz wzajemne relacje. Metoda ta jest prosta, naturalna i możliwa do zastosowania w każdych warunkach bez konieczności używania przyrządów. Ćwiczymy boso, na podłodze w niskich bezpiecznych warunkach (jak kto może) i bez elementów współzawodnictwa. Po intensywnym wysiłku stosujemy odpoczynek i relaks.

Plastyczny konkurs patriotyczny 

     Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym o tematyce patriotycznej z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Prace inspirowane były postacią Józefa Piłsudskiego oraz Legionami Polskimi.
Rok 2017 ogłoszony został  z okazji 150 rocznicy urodzin rokiem Józefa Piłsudskiego ,,Niezłomnego bojownika o wolność Polaków” i 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki  i Jego wkładu w walkach o Niepodległość.                                              Technika wykonania prac była dowolna, malarska, rysunkowa, techniki mieszane. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 27 października, wszystkie prace były bardzo ładne, ale  dwie prace zasłużyły na uznanie i przesłane zostały na ogólnopolski konkurs ,,Barwy Niepodległości”.

XV Spotkanie Niepełnosprawnych Dzieci
„Wszystkie Anioły Małej Ani”
w Zielonce

         23 października uczniowie naszej szkoły brali udział w dorocznym „zlocie aniołów”, który rozpoczął się od Mszy św. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Po wspólnym posiłku, któremu towarzyszył koncert orkiestry dętej uczestnicy zlotu bawili się wraz z folkową kapelą „DREWUTNIA” z Lublina. Były wspólne tańce, zabawy i konkursy z cennymi nagrodami. Konkursy, jak co roku, przygotowali przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
Po części koncertowej, wszyscy uczestnicy zlotu, w asyście policji z WRD KSP i Komisariatu w Zielonce, przy dźwiękach orkiestry dętej przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego, gdzie czekało na nich prawdziwe harcerskie ognisko. Przed krzyżem upamiętniającym śmierć na przejściu dla pieszych druhny Ani, harcerze zaciągnęli honorową wartę.
Finałem dorocznego spotkania było przekazanie na ręce przedstawicieli policji drogowej przez jedną z druhen apelu niepełnosprawnych dzieci do kierowców.

Konkurs ekologiczny
„Zabawka z surowców wtórnych, czyli coś z niczego”

  20.10.2017r. odbyło  się uroczyste rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu ekologicznego „Zabawka z surowców wtórnych, czyli coś z niczego”.
Jego głównym celem była  edukacja społeczno – przyrodnicza oparta na zdobytych doświadczeniach, wiedzy i umiejętnościach uczniów oraz motywowanie ich do zachowań proekologicznych. Oszczędzanie zasobów Ziemi, uwrażliwienie na piękno przyrody i problemy ekologiczne, zrozumienie zasad recyklingu pozwoli uczniom zadbać o piękno naszej planety.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie zabawki, przedmiotu dekoracyjnego lub użytkowego z surowców wtórnych. Uczniowie z pomocą nauczycieli wykonali bardzo pomysłowe prace m.in. roboty, samoloty, suknię z gazet dla Kopciuszka, domki styropianowe, pojemniki na przybory szkolne.
Wszystkie klasy zostały nagrodzone dyplomami oraz zawieszką młodego ekologa.

Wyjazd do Kręgielni

           W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie naszej szkoły rozpoczęli regularne treningi  na warszawskiej kręgielni  Spin City Bemowo. Gra w kręgle to głównie wszechstronny rozwój psychofizyczny oraz doskonalenie sprawności fizycznej i ruchowej dzieci.  Ponadto jest to odpowiedni moment do poznania  techniki i taktyki gry w kręgle, respektowania przepisów  i zasad sportowych, a także wdrażanie do współzawodnictwa w zespole. Jest to również idealna okazja do integracji uczestników  grupy. Współzawodnictwo na torze wiąże się ze świetną zabawą. Uczniowie mają możliwość poznawania sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego oraz kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

   

Dzień Edukacji Narodowej

          Uroczystą Mszą św. rozpoczęto obchody tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole. Następnie zostaliśmy zaproszeni na część artystyczną przygotowaną przez pracowników oraz uczestników terapii zajęciowej. W koncercie przygotowanym przez nich usłyszeliśmy utwory, które przez lata nie schodziły z czołowych pozycji list przebojów. „Poszła Karolinka”, „Żono moja”, „To co dał nam świat” to niektóre z tytułów, które mam zaprezentowano w wykonaniu profesjonalnych artystów. Na tym nie skończyły się niespodzianki przygotowane dla nauczycieli w dniu ich święta, kolejnym był skecz opowiadający o trudach pracy belfrów przedstawiony w humorystycznym oczywiście wydaniu. Na koniec każdy z nauczycieli otrzymał słodki bukiecik.

„Jestem Polakiem” – zajęcia otwarte

      Podstawowym celem programu „Jestem Polakiem” realizowanego w ramach Programu Wychowawczo – Profilaktycznego Szkoły Filialnej w Gaju jest skuteczne i efektowne kształtowanie postaw patriotycznych, przyswajanie wiedzy o ojczyźnie, wpajanie szacunku do symboli narodowych, a także wybitnych Polaków.
Formą realizacji powyższych założeń są cyklicznie organizowane zajęcia otwarte. Pierwsze z nich odbyło się pod tytułem „Legendy Państwa Polskiego”. Udział w nich wzięli uczniowie z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. Wysłuchali oni legendy „O Lech, Czechu i Rusie”, poznali oraz utrwalili wiedzę o początkach państwa polskiego.

     

Poranny Krąg – Jesień – zajęcia otwarte

         Głównym celem udziału uczniów z głęboką niepełnosprawnością intelektualną w tego rodzaju zajęciach jest rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata, integracja nauczyciela i ucznia oraz uczniów ze sobą nawzajem. Komunikowanie się za pomocą znaków i symboli, inicjowanie i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego z uczniem, budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa, ale przede wszystkim doskonalenie wrażliwości zmysłowej angażując zmysły w trakcie działania.