Wrzesień

  Trening czyni mistrza…

       30 września na terenie AWF  w Warszawie odbył się III miting w kolarstwie Olimpiad Specjalnych. Celem imprezy była popularyzacja kolarstwa jako dyscypliny sportu dla osób  z niepełnosprawnością intelektualną oraz integracja ze społecznością lokalną. W mitingu kolarskim udział wzięło trzech uczniów naszej szkoły, którzy sumiennie przygotowywali się do zawodów trenując w pobliskim lesie. I tym razem chłopcy dali z siebie wszystko. Po ciężkich treningach udało nam się zdobyć aż dwa złote medale. Ogromne gratulacje należą się Krystianowi Dębskiemu,  który już na starcie wyprzedził swoich rywali. Niestety tym razem zawiódł sprzęt… Pomimo kłopotów chłopiec ostatecznie zakończył wyścig na trzeciej pozycji zdobywając brąz. Serdecznie gratulujemy!

 

Wycieczka do Gietrzwałdu

             25 września 2017 r. uczniowie Szkoły Filialnej oraz mieszkańcy i pracownicy DPS „Fiszor” uczestniczyli w wycieczce do Gietrzwałdu – miejsca objawień Matki Bożej. Zwiedzanie zaczęło się od Mszy Św. odprawionej w tamtejszym Sanktuarium oraz opowiadania księdza – przewodnika o historii i głównych treściach objawień. Uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowaniem odpowiadali na liczne pytania przewodnika. Po objedzie w Domu Pielgrzyma wszyscy udali się do pobłogosławionego przez Matkę Bożą 8 września 1877 r. źródełka, gdzie można było napić się lub zabrać ze sobą wodę święconą. W drodze powrotnej do Sanktuarium można było podziwiać przepiękne stacje Drogi Krzyżowej. Zakończeniem dnia spędzonego w miejscu kultu maryjnego była Koronka do Miłosierdzia Bożego odprawiona w Sanktuarium. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni do „Fiszoru” wróciliśmy ok. godziny 20.

Pożegnanie lata w Ostrołęce

Międzynarodowy Dzień Kropki

          Po raz pierwszy w naszej szkole obchodzimy takie święto. A szkoda, bo kropka to olbrzymia inspiracja do rozwoju każdego dziecka. Jak dowodzi obejrzany przez uczestników film o Vasthi, owa kropka ujawniła olbrzymi talent dziewczynki i stworzyła okazję do rozwoju. My również poznaliśmy możliwości kropki. Prowadziła nas podczas zajęć przez naukę i zabawę. Ujawnialiśmy zakodowane obrazki, graliśmy w kropkowe doubble, zagadkową zagrodę, ufoludkowe memo emocji, matematyczne kropki, szukaliśmy drogi w labiryntach. Oczywiście nie mogło zabraknąć twistera, króla kropkowej zabawy. Kropkowana sesja fotograficzna zakończyła nasze spotkanie, ale ponowimy je za rok.

   

I Komunia Święta 

           W nietypowym czasie, ale jakże uroczyście odbyła się I Komunia Święta naszego ucznia Krystiana. Msza Święta przepełniona ceremoniami w wyjątkowy sposób wprowadziła uczestników w świąteczny nastrój. Ale jak to po Komunii Świętej bywa, czas na pamiątkowe zdjęcia, prezenty i poczęstunek. Zaproszeni goście przy świątecznym śniadaniu skosztowali komunijnego tortu.

,,Nie ma śmieci – są surowce”
udział w miejskiej akcji Sprzątania Świata

        Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna edycja akcji ,,Sprzątania Świata” – Polska. Pomimo pochmurnego nieba uczniowie Szkoły Filialnej w Gaju przyłączyli się do akcji wspólnie z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Wyszkowie. Spotkanie rozpoczęło się zabawą ruchową, następnie wysłuchaliśmy wiersza ,,Kaczka Sprzątaczka”. Sprzątanie Świata nie mogło się odbyć bez dwóch ważnych terminów – segregacja i recykling. Dzieci poznały znaczenie tych słów i wspólnie omówiły zasady segregacji. Ważną częścią spotkania było złożenie przyrzeczenia,w którym uczniowie obiecali, iż będą dbać o zwierzęta i rośliny oraz że nie będą śmiecić. Każdej z grup wręczono certyfikaty z podziękowaniem za udział w akcji oraz wręczono pakiety, w których znajdowały się kolorowe worki na śmieci i rękawiczki. Wyposażeni w wiedzę i niezbędne atrybuty udaliśmy się do wyznaczonego miejsca, aby pomóc naszej planecie i wspólnie sprzątać śmieci. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję, świetnie się bawili wykonując przy tym mega pozytywną robotę.

„Surowce – nie śmieci” – zajęcia otwarte

    W przeddzień ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątania Świata” zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów Szkoły Filialnej w Gaju. Celem zajęć było wyjaśnienie słuszności udziału w akcji oraz rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród uczniów. Warsztaty rozpoczęły się od burzy mózgów nt. środowiska i jego zanieczyszczeń. Uczniowie oglądali karty przedstawiające piękne i zanieczyszczone krajobrazy, które po analizie naklejali na odpowiednie szablony. Kolejnym etapem było obejrzenie prezentacji multimedialnej nt. segregacji śmieci oraz filmu edukacyjnego ,,Od odpadów do nowych produktów”. Po części głównej uczniowie przystąpili do praktycznej segregacji śmieci i zajęć plastycznych. Zajęcia zakończono quizem sprawdzającym wiadomości.

Grzybobranie 2017

       W piękne słoneczne środowe popołudnie  zaopatrzeni w  koszyki wyruszyliśmy leśnymi ścieżkami na poszukiwanie grzybów. I tak jak w piosence: „…kurki, rydze i maślaki…” dzieci poznawały grzyby, które mogą zbierać, a które są trujące. Wyjcie do lasu było również  okazją do przypomnienia zasad zachowanie się w lesie. W naszych koszach mieliśmy podgrzybki, prawdziwki, maślaki. Zbieranie grzybów okazało się  wielką przyjemnością dla naszych uczniów. Trochę zmęczeni, ale za to w świetnych humorach wróciliśmy do szkoły.

 

Imieniny Siostry Dyrektor DPS

       Dzień ten jest zawsze uroczyście obchodzony. Święto Siostry Dyrektor jest świętem całego Domu. Wszyscy uczestniczyliśmy we  Mszy Świętej, a po niej zebrani goście wraz z solenizantką zostali zaproszeni do uczestnictwa w części artystycznej. A był nią koncert muzyczny zespołu „Fiszoraki” i życzenia od uczniów naszej szkoły, które samodzielnie złożyli. Do nich dołączyli się nauczyciele i pracownicy DPS. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek od Siostry Dyrektor.

 

Zwiedzamy Białowieżę

     Skoro rok szkolny już się rozpoczął czas otworzyć także sezon wycieczek szkolnych. Na pierwszą z nich zaprosiła nas Siostra Dyrektor DPS. Pomysł okazał się doskonały. Pełnią słońca powitała nas zielona Białowieża. Program wycieczki przewidywał pokazanie nam jej uroków w każdym wydaniu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum, gdzie przewodnicy dostarczyli nam wiedzy na temat małych i dużych mieszkańców Białowieży, a także jej historii. Po ciepłym posiłku udaliśmy się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, gdzie naturalne okazy mieszkańców Puszczy zachwyciły wszystkich zwiedzających. Ale będąc w prastarym lesie trzeba zobaczyć go na własne oczy. A to już umożliwiła nam podróż Leśną Kolejką Wąskotorową, dzięki której każdy z nas miał możliwość doświadczyć jego uroku. Spacer przez las tarasem widokowym w wyjątkowy sposób zbliżył nas do środowiska naturalnego i potrzeby jego ochrony. Pełni emocji i zadowolenia opowiadaliśmy wrażenia kolegom w szkolnych ławkach.