Wrzesień

 

,,Nie ma śmieci – są surowce”
udział w miejskiej akcji Sprzątania Świata

        Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna edycja akcji ,,Sprzątania Świata” – Polska. Pomimo pochmurnego nieba uczniowie Szkoły Filialnej w Gaju przyłączyli się do akcji wspólnie z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Wyszkowie. Spotkanie rozpoczęło się zabawą ruchową, następnie wysłuchaliśmy wiersza ,,Kaczka Sprzątaczka”. Sprzątanie Świata nie mogło się odbyć bez dwóch ważnych terminów – segregacja i recykling. Dzieci poznały znaczenie tych słów i wspólnie omówiły zasady segregacji. Ważną częścią spotkania było złożenie przyrzeczenia,w którym uczniowie obiecali, iż będą dbać o zwierzęta i rośliny oraz że nie będą śmiecić. Każdej z grup wręczono certyfikaty z podziękowaniem za udział w akcji oraz wręczono pakiety, w których znajdowały się kolorowe worki na śmieci i rękawiczki. Wyposażeni w wiedzę i niezbędne atrybuty udaliśmy się do wyznaczonego miejsca, aby pomóc naszej planecie i wspólnie sprzątać śmieci. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję, świetnie się bawili wykonując przy tym mega pozytywną robotę.

„Surowce – nie śmieci” – zajęcia otwarte

    W przeddzień ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątania Świata” zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów Szkoły Filialnej w Gaju. Celem zajęć było wyjaśnienie słuszności udziału w akcji oraz rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród uczniów. Warsztaty rozpoczęły się od burzy mózgów nt. środowiska i jego zanieczyszczeń. Uczniowie oglądali karty przedstawiające piękne i zanieczyszczone krajobrazy, które po analizie naklejali na odpowiednie szablony. Kolejnym etapem było obejrzenie prezentacji multimedialnej nt. segregacji śmieci oraz filmu edukacyjnego ,,Od odpadów do nowych produktów”. Po części głównej uczniowie przystąpili do praktycznej segregacji śmieci i zajęć plastycznych. Zajęcia zakończono quizem sprawdzającym wiadomości.

Grzybobranie 2017

 

Imieniny Siostry Dyrektor DPS

       Dzień ten jest zawsze uroczyście obchodzony. Święto Siostry Dyrektor jest świętem całego Domu. Wszyscy uczestniczyliśmy we  Mszy Świętej, a po niej zebrani goście wraz z solenizantką zostali zaproszeni do uczestnictwa w części artystycznej. A był nią koncert muzyczny zespołu „Fiszoraki” i życzenia od uczniów naszej szkoły, które samodzielnie złożyli. Do nich dołączyli się nauczyciele i pracownicy DPS. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek od Siostry Dyrektor.

 

Zwiedzamy Białowieżę

     Skoro rok szkolny już się rozpoczął czas otworzyć także sezon wycieczek szkolnych. Na pierwszą z nich zaprosiła nas Siostra Dyrektor DPS. Pomysł okazał się doskonały. Pełnią słońca powitała nas zielona Białowieża. Program wycieczki przewidywał pokazanie nam jej uroków w każdym wydaniu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum, gdzie przewodnicy dostarczyli nam wiedzy na temat małych i dużych mieszkańców Białowieży, a także jej historii. Po ciepłym posiłku udaliśmy się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, gdzie naturalne okazy mieszkańców Puszczy zachwyciły wszystkich zwiedzających. Ale będąc w prastarym lesie trzeba zobaczyć go na własne oczy. A to już umożliwiła nam podróż Leśną Kolejką Wąskotorową, dzięki której każdy z nas miał możliwość doświadczyć jego uroku. Spacer przez las tarasem widokowym w wyjątkowy sposób zbliżył nas do środowiska naturalnego i potrzeby jego ochrony. Pełni emocji i zadowolenia opowiadaliśmy wrażenia kolegom w szkolnych ławkach.