Październik

„Podróżne kulinarne” – Pomorze i Kaszuby 

       „Podróże kulinarne” to innowacja pedagogiczna opracowana na potrzeby uczniów Szkoły Filialnej w Gaju. Jej głównym celem jest rozbudzanie zainteresowania różnymi regionami Polski i potrawami z nimi związanymi. Pierwsze w tym roku zajęcia z tego cyklu odbyły się w klimacie Pomorza i Kaszub. Najpierw uczniowie zapoznali się z położeniem geograficznym regionu oraz odszukali największe miasta tam położone. Następnie wysłuchali Legendy o stworzeniu Kaszub i odpowiadali na pytania dotyczące jej treści. Po tak interesującym wstępie, wyposażeni w niezbędne narzędzia, zabrali się ochoczo do wykonania potrawy charakterystycznej dla poznanego regionu, a były to Racuchy. W trakcie, gdy racuch się smażyły poznali ludowy strój kaszubski, herb i flagę Kaszub oraz wykonali karty pracy związane z tematem. Na koniec została już tylko sama przyjemność, czyli degustacja. Kolejne zajęcia z tego cyklu już w listopadzie.

      

BohaterON w Twojej szkole

         23 października podsumowaliśmy udział naszej szkoły w Projekcie Edukacyjnym „BohaterON – Włącz Historię!”. Jest to projekt ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej. Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, doceniając ich poświęcenie i odwagę poprzez wysłanie im bezpłatnych, symbolicznych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich. Patronat honorowy nad Projektem objął Minister Edukacji Narodowej i Instytut Pamięci Narodowej. W ramach udziału w „BohaterON – Włącz Historię!” w październiku 2018 roku zorganizowaliśmy akcję, której celem było własnoręczne wykonanie przez uczniów kartek pocztowych z podziękowaniami lub życzeniami dla powstańców warszawskich. Zadaniem dzieci było narysować podziękowania bohaterom walczącym za ojczyznę. Wszystkie kartki dzięki Fundacji Sensoria z Wrocławia trafią do kombatantów.

Akcja odblaski – zajęcia otwarte w ramach ogólnopolskiej akcji PZU

        Uczniowie naszej szkoły spotkali się na warsztatach w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej PZU Odblaski. Celem zajęć była poprawa bezpieczeństwa dzieci na drodze oraz zaopatrzenie ich w odblaski. Na początku zajęć uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „W drodze do szkoły”, do którego układali historyjki obrazkowe, a następnie udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści. Następnie uczestniczyli w eksperymencie, który odbył się w półmroku i miał na celu prezentację odblasków i przedstawienie ich zastosowania. Kolejnymi punktami warsztatów były ćwiczenia ruchowe i ćwiczenia praktyczne polegające na prawidłowym poruszaniu się przez przejście dla pieszych w miejscu oznakowanym i nieoznakowanym. Uczestnicy warsztatów obejrzeli także teledysk związany z zastosowaniem odblasków oraz kolorowali Niestraszka. Wszyscy mogli wykonać swojego Niestraszka według własnej inwencji twórczej z zastosowaniem programu komputerowego. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali dyplomy oraz elementy odblaskowe ufundowane przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń, które znacznie poprawiają widoczność naszych uczniów po zmroku.

 

XII Mazowiecki Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych

       18  października  sześciu   zawodników  naszego   Klub   FISZOR   wzięło   udział w XII Mazowieckim  Turnieju  Badmintona.  Zawody  odbyły   się   na   hali   Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kozienicach, ich organizatorem był Komitet Regionalny Olimpiady Specjalne,  a  współorganizatorem   Specjalny   Ośrodek   Szkolno   –   Wychowawczy w Opactwie – Klub Olimpiad Specjalnych „Szarotka”. Celem imprezy była popularyzacja aktywności ruchowej wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, stworzenie zawodnikom możliwości zaprezentowania swoich umiejętności sportowych oraz integracja ze środowiskiem lokalnym. Uczestnicy to: 85 zawodników, 65 wolontariuszy i 25 trenerów. Nasze osiągnięcia to: srebrne medale – 2, brązowe – 2 oraz 2 miejsca czwarte.

Gratulujemy!!!

 

Wyszkowski Teatr Tańca

       17 października 2018 r. odwiedziliśmy wyszkowski Dom Kultury ,,Hutnik”. Celem wyjazdu było obejrzenie nowego widowiska Wyszkowskiego Teatru Tańca ,,Gdziekolwiek jesteś…powrócisz…”. XANARTHEIS to opowieść o powrocie do własnej tożsamości,  wewnętrznego spokoju, siły i życia w zgodzie z własnym sercem. Wspaniały spektakl, świetna choreografia, utalentowane tancerki oraz przejmująca muzyka wywołała dreszcze na ciele. Całe widowisko trzymało w napięciu do ostatnich chwil. Pod wielkim wrażeniem wróciliśmy do szkoły.

Dzień Edukacji Narodowej

     Inscenizacja wiersza J. Tuwima pt. „Rzepka” była prezentem z okazji Dnia Nauczyciela przygotowanym przez naszych uczniów, uczestników terapii zajęciowej dps oraz terapeutów. Przezabawna aranżacja, barwne stroje oraz muzyka wprowadziły nas w  świetne nastroje tego dnia. Najpierw jednak w intencji wszystkich nauczycieli  w kaplicy przy dps odbyła się Msza św., po której swoje umiejętności zaprezentowali nasi artyści. Po przedstawieniu, każdy z nauczycieli otrzymał prezent. Na koniec uroczystości Siostra Dyrektor zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy za tak miło spędzony dzień.

Treningi bowlingowe

      Gra w kręgle to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu w miłym towarzystwie, dostarcza rozrywki jednocześnie pobudzając do pracy różne partie mięśni. Bowling to także bardzo popularny sport. Dlatego też uczniowie naszej szkoły już drugi rok szkolny trenują na warszawskiej kręgielni Spin City Bemowo. Treningi odbywają się regularnie  w co drugą środę każdego miesiąca. Warto zaznaczyć, że nasi uczniowie oprócz aktywnego spędzania wolnego czasu uczą się kulturalnego zachowania w miejscach publicznych. Ponadto współzawodnictwo na torze wiążą się także ze świetną zabawą!

Pożegnanie lata w kolorze śliwki w Niegowie

         7 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pikniku ,,Pożegnanie lata w kolorze śliwki” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie w Niegowie. Po przybyciu na miejsce zwiedziliśmy stary zabytkowy młyn ,,Nowość” oraz wystawę prac plastycznych ,,Roześmiana śliwka robaczywka”. Rozległy teren sprzyjał dobrej zabawie, a jednym z jej elementów były warsztaty antysmogowe i konkurs z nagrodami w ramach projektu ,,Czego Jaś się nie nauczy, Jan nie zastosuje”. Uczniowie z pomocą nauczycieli wykonali maski antysmogowe oraz z zainteresowaniem podziwiali stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Drewnica dotyczące ochrony środowiska. Dzięki uprzejmości jednego z gości mogliśmy przejechać się bryczką po okolicy, co dostarczyło nie lada emocji. Piknik zakończył się pieczeniem kiełbasek przy ognisku i śpiewaniem piosenek. Z przyjemnością wrócimy tu w przyszłym roku.

 

Święto pieczonego ziemniaka

      Piękne październikowe słońce przywitało w czwartkowe przedpołudnie uczniów, nauczycieli, terapeutów i mieszkańców domu na integracji z okazji święta  pieczonego ziemniaka, które odbyło się 4 października w naszej szkole. Celem spotkania było promowanie aktywności wychowanków w konkurencjach i zabawach, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i historycznych, rozwijanie cech takich jak: poczucie solidarności i uczciwości, zdrowa rywalizacja, silna wola, zręczność, orientacja, refleks, wyobraźnia, dyspozycje twórcze i nawiązywanie pozytywnych kontaktów. Na początku spotkania organizatorzy powitali wszystkich przybyłych gości oraz przybliżyli krótka historię ziemniaka. Zapłonęło duże ognisko, zapachniało jesienią, a w popiele piekły się ziemniaki. Odbyła się także prezentacja ziemniaków występujących  w poszczególnych regionach. Następnie odbyły się konkurencje sportowe tj.: sadzenie ziemniaków, wykopki, ziemniaczana koszykówka – rzuty ziemniaków do garnka, wyścigi w workach, konkurs na najdłuższą skórkę ziemniaczaną. Oprócz zawodów sportowych uczestniczy tworzyli także prace plastyczne. Powstały przepiękne ludziki ziemniaczane, król i królowa ziemniaków oraz złota Pani Jesień. Dzień ten sprawił wszystkim dużo radości. Zajęcia organizowane na świeżym powietrzu są wspaniała okazją do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego.

  

Jestem Polakiem – poznaję swoją Ojczyznę

          Innowacja pt. Jestem Polakiem – poznaję swoją Ojczyznę opracowana jest na potrzeby uczniów Szkoły Filialnej w Gaju. Czas jej realizacji przypadać będzie na okres od października 2018 do czerwca 2019 roku.
Głównymi odbiorcami innowacji są uczniowie klasy V -VI szkoły podstawowej z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Zajęcia odbywać będą się w comiesięcznych jednorazowych warsztatów edukacyjnych podczas zajęć funkcjonowania osobistego i społecznego. Podczas każdego spotkania edukacyjno-warsztatowego uczniowie będą mieli okazję przypomnieć sobie symbole narodowe, tj. godło, flagę, a także hymn Polski. Poza tym poznają historię powstania państwa polskiego. Zaczynając swoją podróż od Warszawy przez Gniezno, i kolejne stolice kraju nabędą wiedzę o poszczególnych miastach, kulturze regionu, a także sławnych ludziach związanych z tymi miejscami. Dla lepszego zrozumienia treści będą one przekazane w sposób łatwy do przyswojenia, czyli najlepszą formą podania historycznego – legendą. Poznają postać króla – koronowanego władcy, jego siedziby i stylu życia. Zagłębią się w tematykę zabytków kultury i sztuki, ważnych dla rozwoju społeczeństwa polskiego odkryć i postępu cywilizacji, aż po atrakcje czasów obecnych. Innowacja przewiduje wycieczki tematyczne do miejsc o znaczeniu historycznym, dzięki którym przedstawiany świat stanie się bliższy i na wyciągnięcie ręki. Zadaniem uczniów będzie nauka przez zabawę, aby mogli poprzez własne działanie utrwalić przekazywaną wiedzę. Samodzielnie będą mogli wykonać charakterystyczne dla regionu/miasta prace plastyczno-techniczne. Najważniejsza jednak ma być satysfakcja z poznania i możliwości zwiedzania kraju przebywając w szkolnej sali lekcyjnej.

Zwiedzamy Zamek Królewski i Starówkę
w Warszawie

          W ramach pierwszej podróży po Ojczyźnie dniu 02.10.2018 r. wybraliśmy się do stolicy. Zamiarem naszym było zwiedzenie królewskiej rezydencji – Zamku Królewskiego w Warszawie. Wycieczkę poprzedziły warsztaty edukacyjne wprowadzające w tematykę zabytków Warszawy, zamku i jego roli, a także uczniowie poznali legendę o powstaniu miasta. Spotkanie z przeszłością było niezwykle dostojne, otoczone bogactwem i arcydziełami sztuki pomieszczenia zrobiły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Poznaliśmy wystrój, przeznaczenie i historię każdego z pomieszczeń, mieliśmy okazję obejrzeć historię powstania zamku, obraz zniszczeń wojennych i zapał społeczny, dzięki któremu zamek został odbudowany z ruin i udostępniony następnym pokoleniom do szczycenia się niezwykłym dziedzictwem. Na koniec udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, gdzie spotkaliśmy syrenkę z mieczem i tarczą, tak jak głosi legenda. Przejście murami Barbakanu stworzyło obraz rozległości zamku i jego otoczenia. Nie zobaczyliśmy wszystkiego, musimy tu jeszcze powrócić.