Grudzień

JASEŁKA

    Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie wraz z nauczycielami i terapeutami zajęciowymi zaprezentowali Jasełka bożonarodzeniowe. Historia przyjścia na świat Jezusa opowiedziana doskonałą grą aktorską wszystkich uczestników przedstawienia wprowadziła mieszkańców i pracowników DPS w świąteczny nastrój. Uczniowie doskonale przygotowali się do swoich ról, dzięki czemu na scenie można było ujrzeć Maryję i Józefa w otoczeniu pasterzy, których postacie towarzyszyły rodzącej się miłości. Melodyjne, kolędowe utwory oraz niezwykła sceneria pomogły stworzyć ciepłą atmosferę do podzielenia się opłatkiem. Widowisko było niezwykle wyjątkowe, o czym zdecydował wyjątkowy czas i wyjątkowi ludzie.

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

   Jak co roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. W ramach ich realizacji nie zabrakło kilku słów o tradycjach i symbolach towarzyszących temu jakże wyjątkowemu Świętu. Uczniowie wraz z nauczycielami wykonali ozdoby choinkowe, które zawisły na zielonym drzewku, czyniąc je bogato ozdobionym i kolorowym. Wykonanie ozdób świątecznych stanowiło doskonałą okazję do treningu umiejętności techniczno – plastycznych i ćwiczenia kreatywności. W tym dniu odwiedził nas także Święty Mikołaj, który był wyczekiwany przez uczniów z niecierpliwością. W worku wypełnionym po brzegi znalazł się prezent dla każdego – i dużego i małego. A to wszystko dzięki uprzejmości uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ząbkach, którzy w ramach akcji pod hasłem „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” wzięli udział w zbiórce zabawek i słodyczy dla naszych wychowanków, za co serdecznie im dziękujemy. Uczniowie musieli wykonać wylosowane zdanie  a Mikołaj obdarowywał ich podarunkami. Pożegnanie z tak hojnym gościem nie należało do najłatwiejszych, jednak z nadzieją, że wróci do nas za rok pozwoliliśmy mu z powrotem wsiąść do sań.

Bardzo serdecznie dziękujemy
uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Generała Franciszka Kleeberga                   w Ząbkach
za przeprowadzenie akcji „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”

 

SCROOGE – OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
– WYJAZD DO WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W WARSZAWIE

W niedzielne popołudnie uczniowie szkoły wraz z mieszkańcami domu wybrali się do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko – Praskiej na sztukę przygotowaną przez kleryków III roku. ,,Scrooge – opowieść wigilijna” w adaptacji Pana M. Kwaśnego, polskiego aktora i reżysera, związanego z stołecznym Teatrem Polskim. Tegoroczna sztuka miała charakter ponadczasowy i jest odpowiedzią na kryzys wiary oraz powszechny kryzys rodzinny. Przedstawienie dostarczyło uczestnikom wiele refleksyjności i przemyśleń w ten przedświąteczny czas.
Dziękujemy za zaproszenie i miłe spotkanie.

PODRÓŻE PO POLSCE
MAŁOPOLSKA – SPACER PO KRAKOWIE

      W ramach innowacji pedagogicznej realizowanej w szkole przeprowadzone zostały kolejne zajęcia poruszające tym razem tematykę małopolski – miasta Kraków, będącego jednym z najstarszych miast w Polsce. Zajęcia rozpoczęły się przeczytaniem przez nauczyciela legendy o smoku wawelskim, którą w skupieniu wysłuchali uczniowie, przyglądając się przy tym uważnie zaprezentowanym sylwetkom smoka. Następnie, po wspólnym omówieniu legendy, uczniowie poznali położenie miasta Kraków na mapie Polski oraz wybrane jego zabytki, w tym przede wszystkim niezwykle wartościowe obiekty architektoniczne. Wzbogacili także swoją wiedzę o legendę związaną z hejnałem mariackim. Kolejną atrakcją przygotowaną dla uczniów w ramach przeprowadzonych warsztatów był film, na którym zaprezentowany został taniec ludowy – krakowiaczek. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć wykonali smoka z papieru oraz nadali mu odpowiednie barwy, a także wykonali plakaty o mieście Kraków. „Podróż” do Krakowa przekonała uczniów, że jest to wyjątkowe miasto i iście królewskie, gdyż będące dawną stolicą Polski.


„PRACOWNIA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”
W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ W WYSZKOWIE

    11 grudnia uczniowie naszej szkoły odwiedzili Bibliotekę Miejską w Wyszkowie, gdzie powstała pracownia Świętego Mikołaja. To miejsce prowadzone przez Elfy z prawdziwą pasją i doświadczeniem. Chłopcy odwiedzając pracownię wzięli udział w świątecznych warsztatach. W trakcie wizyty wykonali własnoręcznie kartki bożonarodzeniowe, poznali regionalne tradycje świąteczne oraz wysłuchali przepięknych wigilijnych opowieści. Wizyta w pracowni została upamiętniona grupowym zdjęciem. Na pamiątkę pobytu w tym niezwykłym miejscu dzieci otrzymały dyplomy oraz zabrały ze sobą piękne, bajkowe wspomnienia.


ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK I BAŚNI – 
„DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI”

         Kolejne zajęcia w ramach programu „Zaczarowany świat bajek i baśni”  były „spotkaniem” z dziewczynką z zapałkami. Po wysłuchaniu tekstu baśni uczniowie odpowiadali na pytania zadawane przez nauczyciela i określali nastrój towarzyszący tej baśni.  Wyodrębniali uczucia, jakie ogarniały tytułową dziewczynkę z zapałkami w zimową, śnieżną noc. Wskazywali i nazywali emocje oraz obrazy, które widziała dziewczynka przy każdym kolejnym zapaleniu zapałki. Zajęcia stanowiły także okazję by poćwiczyć zdanie z zakresu matematyki polegające na układaniu z zapałek figur geometrycznych i sekwencji. Uczniowie ponadto wykonali serce, które jak zgodnie stwierdzili – mogliby podarować dziewczynce. Baśń ta wywołała w nich poczucie pomocy potrzebującym i konieczności czynienia dobra.

NA LODOWISKU

    Uczniowie naszej szkoły propagują różne formy aktywności. Jedną z nich jest doskonalenie umiejętności, a dla niektórych nauka jazdy na łyżwach. W tym celu grupa uczniów pod opieką nauczycieli pojechała na lodowisko do Wyszkowa. Celem wycieczki było także rozwijanie indywidualnych zainteresowań, integracja zespołów klasowych oraz oczywiście dobra zabawa. Można było zauważyć, że chłopcy świetnie radzą sobie  pod względem techniki i umiejętności. Nie odbyło się jednak bez upadków, czasem przydawała się koleżeńska pomoc. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, zwłaszcza, że dopisała również pogoda.


DZIEŃ KOLOROWY

   16 grudnia był w naszej szkole dniem wszystkich kolorów. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbył się konkurs na najdłuższy kolorowy łańcuch choinkowy, w którym wzięły udział dwie drużyny. Podczas tego dnia dowiedzieliśmy się również jak powstaje tęcza, jak ułożone są w niej kolory i który z nich jest najważniejszy. Rozwiązywaliśmy zagadki i zadania związane z kolorami. Nawet nasze ciasto tego dnia była kolorowe.


ZABAWY Z ELEMENTAMI RÓWNOWAGI – ZAJĘCIA OTWARTE

    17 grudnia w naszej szkole odbyły się zajęcia otwarte pt. „Zabawy z elementami równowagi”. Zadaniem ćwiczeń jest polepszenie automatycznych reakcji organizmu, które odpowiedzialne są za utrzymywanie równowagi oraz uzyskanie poprawy płynności i koordynacji ruchów. W trakcie zajęć dzieci wykonywały następujące ćwiczenia: ćwiczenia równowagi bez przyrządów, ćwiczenia równowagi na przyrządzie, ćwiczenia zwinności oraz ćwiczenia muzyczno-ruchowe.