Listopad

DYNIOLAND – WYCIECZKA
   Dnia 5 listopada 2019r. spakowani w plecaki z prowiantem ruszyliśmy na wielką przygodę, gdzie nauka idealnie łączy się z zabawą, do miejsca zwanego Dynioland. Pierwszym etapem nasze wycieczki była prezentacja i historia dyni. Poznaliśmy jaką drogę musiała przebyć by trafić do polski, jej wartości odżywcze, a także ile jest jej odmian. Mieliśmy okazję oglądać pokaz wcześniej wyrzeźbionych dyń metodą carvingu, a także inne artystyczne dzieła wykonane z dyni min. węża, lampy tykwowe i wiele innych, które za każdym razem przyciągały wzrok i kusiły dotykiem. Spacerując po ogrodzie dyniowo – ziołowym, próbowaliśmy jarmuż, poznawaliśmy różne odmiany dyń, dokarmialiśmy zwierzęta, ale największą radością był spacer w labiryncie, który stworzyła sama natura na polu z sorgo :-).
Podsumowaniem wycieczki było skosztowanie zupy dyniowej i soku wyciśniętego ze świeżych dyń. Wycieczka dla uczestników była nie tylko miłym doświadczeniem, ale także oddziaływała na wszystkie zmysły.
Dziękujemy gospodarzom za miłą atmosferę i wspaniałe przeżycia.


PAMIĘTAMY O NASZYCH BLISKICH ZMARŁYCH

Co roku w okresie Święta Zmarłych staramy się odwiedzić groby naszych kolegów i znajomych oraz sióstr, dlatego też odwiedzamy pobliski Cmentarz w Niegowie, gdzie znajdują się ich groby. Wycieczka była doskonałą okazją do rozwijania kompetencji komunikacyjnych za pomocą specjalnie przygotowanej tablicy tematycznej związanej z wizytą na cmentarzu.

 

ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ

   W piątek 8 listopada o godz. 11:11 zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy włączając się tym samym do akcji ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła do hymnu”. Akcja jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”

 

UROCZYSTE OBCHODY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

     Dnia 12 listopada 2019 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia miała przypomnieć najważniejsze wydarzenia historyczne, ale także wzbudzić w nas refleksje i  wprowadzić zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników świadomie i godnie uczcił Narodowe Święto Niepodległości.

 

PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

    Bezpośrednio po uroczystych obchodach 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się przegląd piosenki patriotycznej. W przeglądzie wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz uczestnicy terapii zajęciowej. Usłyszeliśmy wiele pięknych piosenek patriotycznych m.in.: „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”, czy „Deszcz jesienny deszcz”.

 

PATRIOTYZM I NIEPODLEGŁOŚĆ OCZAMI DZIECKA
– plastyczny konkurs patriotyczny

    12 listopada podczas szkolnego tygodnia patriotyzmu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: ”Patriotyzm i Niepodległość oczami dziecka” . Celem konkursu było propagowanie wiedzy o tematyce patriotycznej,  uaktywnienie dzieci uzdolnionych artystycznie, rozwijanie wyobraźni twórczej i zmysłu obserwacji, przekazywanie wiedzy na temat różnorodnych form plastycznych oraz rozwijanie sprawności manualnej. Wszyscy uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością  w tworzeniu przepięknych dzieł, które można  podziwiać na wystawie szkolnego korytarza. Każda z prac była wyjątkowa i niepowtarzalna dlatego też wyróżnienie dostali wszyscy uczniowie, którzy wyrazili swój patriotyzm i miłość do Ojczyzny w formie pięknej pracy plastycznej.

 

SZKOLNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

     Listopad, to miesiąc szczególny dla Polaków. To czas zadumy, nostalgii i patriotycznych uniesień. W miesiącu tym obchodzimy ważne święto – Narodowe Święto Niepodległości które wywala w nas patriotyczne nastroje. W związku z tym po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zorganizowali Szkolny Bieg Niepodległości – zawodnicy tradycyjne już ustawili się na starcie w symbolach biało-czerwonych. Tak jak w poprzednich latach trochę chodziło o bieganie, a trochę o historię i pamięć o niej.

 

TRENINGI BOWLINGOWE 

     Kręgle to dobry sport zarówno dla amatorów, jak i dla osób, które podchodzą do tego na poważnie.  Praktycznie każdy po chwili zapoznania się z zasadami, jest w stanie dołączyć do gry. Kręgle to prosta i przyjemna zabawa, a jej ogromną zaletą jest możliwość gry zarówno w pojedynkę, jak i  grupowo. Ponieważ gra ta znalazła wielu zwolenników wśród uczniów naszej szkoły w roku szkolnym 2019/2020 treningi bowlingowe będą nadal odbywać się na warszawskiej kręgielni SpinCity na Bemowie.
W trakcie treningów sportowych chłopcy rozwijają i doskonalą sprawność fizyczną, wszechstronny rozwój psychofizyczny, wdrażają się do współdziałania w zespole, respektowania przepisów i zasad sportowych. Ponadto podczas wspólnych wyjazdów następuje integracja grupy, a dzieci nabywają umiejętność prawidłowego zachowania się w miejscach publicznych.

 

„NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ”

     „Nie pal przy mnie proszę” to program profilaktyki antytytoniowej adresowany do dzieci i młodzieży inicjowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji. Program ma charakter profilaktyczny oraz uporządkowuje treści dotyczące zdrowia. W związku z działaniami profilaktycznymi prowadzonymi w naszej szkole w miesiącu listopadzie nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach z edukacji antytytoniowej. Celem zajęć było: kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie dzieciom, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia oraz uwrażliwienie na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.

 

„PODRÓŻE PO POLSCE” – WARSZAWA STOLICA POLSKI

    Temat „Warszawa – stolica Polski” był kolejnym z realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej w szkole. Na początku zajęć uczniowie zapoznali się z legendą powstania Warszawy „Wars i Sawa”. Byli wyraźnie zaciekawieni ilustracjami przedstawiającymi Warsa i Sawę oraz treścią legendy, o czym świadczyły odpowiedzi udzielane przez nich na pytania stawiane przez nauczyciela. Zapoznali się również z topografią Warszawy i jej położeniem na mapie Polski oraz poznali herb stolicy i jego historię. Następnie uczniowie wykonali pracę plastyczną polegającą na stworzeniu syrenki z poszczególnych elementów. Na zakończenie zajęć wykonali plakat, na którym znajdowały się obiekty położone w mieście stołecznym Warszawa, a wśród nich m.in. też takie, które były uczniom znane, gdyż mieli okazję je zwiedzać i w nich przebywać.

                                               

DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

Tegoroczne obchody Dnia Pracownika Socjalnego w DPS Fiszor miały charakter integracyjno-kulturalny. Gośćmi specjalnymi było zaprzyjaźnione Koło Gospodyń Wiejskich, które swoim występem uhonorowało pracę każdego z pracowników naszego domu. Uczniowie szkoły wręczyli wyróżnionym pracownikom okolicznościowe upominki przygotowane na tę okazję. Pełnię uroczystości dopełnił słodki poczęstunek.

   DZIEŃ BRĄZOWY

     25 listopada w naszej szkole odbył się kolejny dzień z Programu „Kolorowe dni w naszej szkole” Zaczęliśmy od mieszania kolorów, aby uzyskać barwę brązową. Okazało się, że gdy pomieszamy czerwoną i zieloną bibułę uzyskamy pożądany kolor. Obejrzeliśmy kącik tematyczny z darami natury oraz różne produkty spożywcze, frajdę sprawiło chłopcom próbowanie i zgadywanie ich nazw z zamkniętymi oczami i konkurencja dla łasuchów pod nazwą „Brązowy wafelek”. Były też zagadki  z brązowymi zwierzętami, które kolorowaliśmy kredkami i wyklejaliśmy wełną. Dzieci wysłuchały także opowiadania o ,,Czekoladowej złości Krzysia” i dzięki temu dowiedziały się jak może się skończyć spożywanie dużej ilości słodyczy. Wszyscy już z niecierpliwością czekamy na grudzień, gdzie przywita nas kolejny kolor i będziemy mogli się wspólnie bawić, cieszyć i pracować.

 

ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK I BAŚNI – „O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE”

        W listopadzie br. w ramach cyklicznych zajęć programu „Zaczarowany świat bajek i baśni” uczniowie poznali bohaterów bajki pt. „O rybaku i złotej rybce”. Uczestnicy po wysłuchaniu treści porządkowali ilustracje obrazujące kolejność wydarzeń bajki. Następnie wzięli udział w zabawie słownej z wykorzystaniem słów „tak” i „nie”. Największą radość wśród uczniów wywołała zabawa w wędkowanie, która polegała na łowieniu rybek. Kolejnym zadaniem było wykonanie plakatu. Podczas jego powstawania uczniowie doskonalili pojęcia: „nad”, „pod”, „na”. Podsumowaniem zajęć było wykonanie złotej rybki z tlącą się w naszych sercach nadzieją, że rybka ta spełni nasze najskrytsze życzenie.

 

WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK „GEPART”

    29 listopada 2019 r. odbyła się wycieczka do Fabryki Bombek ,,Gepart” w Wołominie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki,  a także zapoznanie z procesem ich powstawania. Podziwiając ogrom pracy włożony w tworzenie cudownych bombek, w pierwszym etapie odwiedziliśmy pracownię dmuchania ,następnie srebrzenia gdzie bombka uzyskiwała podkład do dalszych etapów. Kolejną pracownią była  dekoratornia, gdzie powstają prawdziwe dzieła sztuki. Wszystkie bombki malowane są w sposób tradycyjny, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Punktem kulminacyjnym zwiedzania Fabryki były warsztaty, gdzie chłopcy mogli samodzielnie ozdabiać bombki. Odwiedziliśmy również sklep firmowy, gdzie była możliwość zakupu pięknych ozdób. Na koniec wycieczki, każdy z uczestników otrzymał bombkę własnoręcznie udekorowana podczas warsztatów. W drodze powrotnej pojechaliśmy na pizzę do Galerii Handlowej w Wołominie. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniale, bowiem chłopcy ozdobią choinki własnoręcznie zdobionymi bombkami. To była naprawdę udana wycieczka;-)

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

     Zabawa Andrzejkowa odbyła się w Naszym Domu  28 listopada 2019 r. Z tej okazji zorganizowana została dyskoteka, na której gościliśmy mieszkańców zaprzyjaźnionego Domu Pomocy w Niegowie. Duży wkład i wsparcie w zorganizowaniu zabawy włożyli wolontariusze ze Szkoły Podstawowej – Budy Nowe za co im serdecznie dziękujemy. W trakcie zabawy wolontariusze zorganizowali też liczne konkursy i zabawy.
                             Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i wspaniała zabawę 🙂