Październik

AKCJA „SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”
W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA 


      Zajęcia przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, które przeniosły nas do świata wyobraźni razem z Gangiem Słodziaków, były wspaniałą okazją do aktywnego spędzenia czasu oraz kształtowania wrażliwości słuchowej i koncentracji uwagi. Rozpoczęły się one wyborem przez uczniów opowiadania, które następnie zostało głośno odczytane i wprowadziło nas w świat magii z leśnej polany. Uczniowie wprawieni w wyjątkowy nastrój, w ciszy, ze skupieniem, uwagą i niebywałym zainteresowaniem wysłuchali opowiadania pt. „Drzewa”. Po zapoznaniu się z przygodami Gangu Słodziaków przystąpili do testu, który miał na celu sprawdzenie ich wiedzy z zakresu czytanego opowiadania i wskazanie odpowiedzi do tekstu. Uczestnicy zajęć świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem prawidłowo rozwiązując test. Nagrodą za to była możliwość wyboru swojego ulubionego zwierzątka z opowiadania i wykonanie go z użyciem różnych materiałów. W taki sposób powstały: sówki – Zosie, liski – Lucusie, dzięcioł – Dominik i borsuk – Bartek. Z uwagi na to, że przygody Słodziaków mają miejsce w cieniu starego dębu, kolejnym zadaniem dla uczniów było zapoznanie się z wyglądem i budową drzewa dąb, jego liści i owoców. Uczestnicy zajęć wycinali z szablonu liście dębu, które w końcowym efekcie zostały wykorzystane do przygotowania dekoracji przedstawiającej las. Podczas wykonywania tego zadania uczniowie poznali także inne dary jesiennego lasu. Dopełnieniem pięknej scenerii było przeniesienie do magicznego lasu wcześniej stworzonych zwierzątek i znalezienie im miejsca do zamieszkania. Sprawiło to uczniom wielką frajdę i pokazało, że „przyjaciele mogą wiele”. Powstał wyjątkowy las w pełnej, jesiennej krasie, którego czar zachwyca nas każdego dnia.

     

 


JEDNODNIOWA PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY

       2 października 2019r. wspólnie z siostrami, starszymi kolegami oraz pracownikami DPS ,,Fiszor” wybraliśmy się na jednodniową pielgrzymkę do Częstochowy.
     Pierwszym etapem pielgrzymki była indywidualna modlitwa przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i spacer drogą krzyżową, po której uczestniczyli w wystawie multimedialnej pt. ,,Śladami Jezusa„. Wystawa jest interaktywną podróżą do Jerozolimy sprzed 2000 lat. Dzięki porywającej narracji Piotra Frączewskiego znaleźli się w centrum Wielkiego Tygodnia, który zmienił historię świata. Wystawa ,,Śladami Jezusa” to pierwsza w Polsce wystawa, która opowiada historię Jezusa w taki sposób. Dzięki niej uczestnicy pielgrzymki połączyli edukację z ewangelią, która na długo pozostanie w pamięci.

 


W KRAINIE PIECZONEGO ZIEMNIAKA

    W czwartkowy słoneczny dzień 3 października uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zorganizowali Święto Pieczonego Ziemniaka. Celem spotkania było m.in. promowanie aktywności w grach i zabawach sportowych, stymulowanie pozytywnych zachowań społecznych, interakcji i współpracy, wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem, poszerzenie wiedzy dzieci na temat ziemniaków oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie zabaw przy ognisku. Podczas zajęć chłopcy wykonywali „ziemniaczane dziwadełka” dzięki czemu powstała szkolna wystawa prac. Był też czas za zabawy ruchowe i konkurencje sportowe, a po zmaganiach fizycznych uczniowie rozegrali turniej wiedzy o ziemniaku. Gościem specjalnym tegorocznych obchodów Święta Pieczonego Ziemniak był „Wesoły Ziemniaczek” z którym każdy uczestnik spotkania zrobił pamiątkowe zdjęcie. Tradycyjnie już świętowanie nie mogło się odbyć bez degustacji pieczonych ziemniaków, które smakowały jak z najlepszej kuchni świata. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.


POŻEGNANIE LATA Z DYNIĄ

    W niedzielę 6 października z zabytkowym młynie w Niegowie odbył się piknik rodzinny pod hasłem: „Pożegnanie lata z dynia” zorganizowanego przez Bractwo Zabrodzkie. Tradycyjnie już odbyła się wystawa prac pod tegorocznym hasłem: „Dyniowy zawrót głowy” i przedstawiała dynie wykonane przez dzieci z pomocą opiekunów i wychowawców. W programie były także: zawody sportowe, warsztaty piekarskie „Od ziarenka do bochenka” oraz specjalne atrakcje dla dzieci – dyniowa fotobudka. Atrakcją pikniku było niewątpliwie wspólne śpiewanie piosenek przy ognisku oraz smażenie kiełbasek. Uczestnikom dopisywały dobre humory, i jak co roku, słoneczna pogoda.

 

GRZYBOBRANIE

   Już po raz kolejny w naszej szkole odbyło się grzybobranie. Były to warsztaty połączone z wyjściem terenowym. Zajęcia rozpoczęły się obejrzeniem prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Atlas grzybów”, z której uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat grzybów m.in. tego, jakie są ich rodzaje. Następnie przypominaliśmy sobie zasady prawidłowego zabierania grzybów tworząc „ABC grzybiarza”. Uczniowie rozróżniali gatunki jadalne od trujących poprzez wykonanie plakatów. Kolejnym wyzwaniem, które przed nimi postawiono było zadanie matematyczne polegające na rzucaniu kostką, po to, by następnie wykleić kropki na muchomorkach w ilości równej liczbie wyrzuconych oczek na kostce. Po zakończeniu tego zadania uczniowie wykonali grzyba z wykorzystaniem kasztanów i żołędzi, czym przyozdobili nasz kącik przyrodniczy. Ostatnim zadaniem było kodowanie borowika. Uczniowie bardzo chętnie przystępowali do wykonywania wszystkich zadań, które spotkały się z wyraźnym zainteresowaniem z ich strony. Na zakończenie warsztatów zaopatrzeni w koszyki i wiaderka wyruszyliśmy do pobliskiego lasu na poszukiwanie grzybów. Podczas ich zbierania uczniowie przekonali się, że wiedza zdobyta na warsztatach okazała się im bardzo przydatna. Zbieranie grzybów było wielką przyjemnością dla uczniów. Trochę zmęczeni, ale za to w świetnych humorach wróciliśmy do szkoły.

 

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

   „Za trud, za serce, za uśmiech, Dziękujemy” – tymi słowami uczniowie wraz z terapeutami podziękowali nauczycielom Szkoły Filialnej w Gaju za całoroczną pracę. Do życzeń dołączyli przezabawną interpretację wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”. Występ wywołał dużo radości na twarzach przybyłych gości i został nagrodzony gromkimi brawami.
Jeszcze raz dziękujemy za serdeczne życzenia, upominki oraz przygotowaną specjalnie dla nas niespodziankę.

 

„WSZYSTKIE ANIOŁY MAŁEJ” – SPOTKANIE INTEGRACYJNE

      XV Spotkanie Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawności Dzieci – Wszystkie Anioły Małej Ani rozpoczęło się Mszą Świętą, po której ugoszczeni zostaliśmy wspólnym posiłkiem. Wspólne gry i zabawy umilała nam muzyka rodzinnej kapeli ,,Drewutnia” z Lublina. Następnie  wraz z innymi uczestnikami spotkania uczestniczyliśmy w Paradzie Niepełnosprawnych Dzieci w towarzystwie orkiestry dętej z Pułtuska. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą.
      Dopełnieniem imprezy było odczytanie ,,Apelu do kierowców” z prośbą o ostrożna jazdę na naszych drogach.
                                                        Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok:-)

 

„BYŁ SOBIE PIES 2” – WYJAZD DO WOK HUTNIK W WYSZKOWIE

Już po raz kolejny nasi uczniowie wybrali się do zaprzyjaźnionego nam WOK Hutnik w Wyszkowie na film pt. ,,Był sobie pies 2″. Film ten jest wzruszającą kontynuacją bestsellerowej  powieści o odważnym i lojalnym psie, który dba o szczęście swoich najbliższych. Historia i przygodny psa bawiły, wzruszały i budziły wiele ciekawych emocji. Chłopcy z dużym zainteresowaniem oglądali film, nie mogąc doczekać się kolejnych historii największego przyjaciela człowieka – psa.
      To był mile spędzony czas 🙂
PIELGRZYMKA DO KODNIA
         23 października wspólnie z siostrami, pracownikami dps oraz starszymi kolegami z naszego Domu wybraliśmy się na drugą już w tym miesiącu pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia – Matki Jedności. Na wstępie przywitał nas misjonarz oblat, opowiadając historię obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, po czym dostąpiliśmy szczególnego zaszczytu odsłonięcia obrazu i uczestnictwa we Mszy Św. w intencji przybyłych pielgrzymów.
     Kolejnym etapem było zwiedzanie i spacer wraz z panią przewodnik, która przybliżyła nam historię powstania miasta Kodeń. Uczestnicy mogli zakupić regionalne dla tej miejscowości produkty. Po czym udali się w dalszą podróż do Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej, gdzie przywitał ich o. paulin, który opowiedział dzieje klasztoru i cudownego objawienia. Duchowym przeżyciem było skosztowanie wody ze źródła, które powstało po ścięciu gruszy, gdzie objawiła się Matka Boża Leśniańska.
     Uczestnicy pielgrzymki zdobyli nie tylko wiedzę historyczną, ale również umocnili wiarę w cudowną moc Matki Bożej Leśniańskiej.
18 – STE URODZINY KRYSTIANA
   Kolejny uczeń naszej szkoły – Krystian, wkroczył w dorosłe życie. Z tej okazji społeczność szkolna przygotowała mu niespodziankę, a mianowicie tort, prezenty ciepłe życzenia oraz fantastyczną imprezę taneczną. Krystian nie krył wzruszenia.
         Życzym Krysianowi dużo zdrowia i samych radosnych dni w tym dorosłym życiu;-)
ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK I BAŚNI – SPOTKANIE
Z „CZERWONYM KAPTURKIEM”
 Program adresowany jest do uczniów klasy III szkoły podstawowej. Zajęcia odbywać będą się w formie comiesięcznych jednorazowych warsztatów edukacyjnych podczas zajęć funkcjonowania osobistego i społecznego. Teksty skierowane do uczniów dostosowane będą do potrzeb i możliwości. Aktywizacja uczniów odbywać się będzie poprzez słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela lub oglądanie filmu. Celem programu jest rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, kształtowanie pożądanych postaw społecznych i umiejętności słuchania ze zrozumieniem, eliminowanie lęków i zahamowań, stymulowanie rozwoju pamięci słuchowej. Pierwszą bajką, z którą zostali zapoznani uczniowie był „Czerwony Kapturek”. Uczniowie uważnie i z widocznym na twarzach zaciekawieniem wysłuchali tekstu czytanego. Następnie przystąpili do wykonania zadania polegającego na ułożeniu z pojedynczych elementów obrazka przedstawiającego fragment bajki oraz dobierali cienie do obrazków. Kolejnym punktem programu była zabawa – zgadywanka „Kto to powiedział” nawiązująca do wypowiedzi postaci z bajki o czerwonym kapturku. Uczniowie musieli również określić cechy charakteryzujące dwie główne postaci tej bajki, czyli czerwonego kapturka i wilka. W ramach zajęć zorganizowana została także zabawa w teatrzyk pacynkowy. Bajka „Czerwony Kapturek” spotkała się z zainteresowaniem ze strony uczniów i w pewnym stopniu przybliżyła jakie mogą być skutki nieodpowiedniego zachowania.
DZIEŃ POMARAŃCZOWY
  Jesiennym kolorem, który dominował w czwartek 31 października w naszej szkole był kolor pomarańczowy. Pomarańczowe były owoce, warzywa oraz rekwizyty do zabaw. Uczniowie odgadywali zagadki, omawiali sposoby wykorzystania pomarańczowych owoców i warzyw w różnych potrawach. Chętnie brali udział w zabawach i konkurencjach, tj. odszukanie liścia ze swoim imieniem, zbieranie na czas marchewek czy odgadywanie przez dotyk pomarańczowych produktów. Wykonali pomarańczowe prace plastyczne – marchewki, które zdobiły nasz szkolny korytarz. Z wielką ochotą piły zdrowy sok marchewkowy i zjadły przepyszne ciasto marchewkowe.

SZKOŁA PAMIĘTA

    W miesiącu październiku uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję MEN pod hasłem ”Szkoła Pamięta”. Celem tej inicjatywy było odwiedzenie i uporządkowanie Kapliczki Powstańczej 1863 roku w miejscowości Gaj na terenie gminy Zabrodzie. Dla upamiętnienia poległych w ramach akcji podjęto więc w szkole działania, w których uczniowie zobowiązali się uporządkować Kapliczkę oraz teren wokół niej, a także złożyć kwiaty i zapalić znicze – symbole pamięci. Akcja miała również na celu zachęcenie młodych ludzi do potrzeby pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej małej ojczyzny oddając w ten sposób szacunek już nieobecnym, którzy z pewnością zrobili wiele dobrego w swoim życiu.

 

 „PODRÓŻE PO POLSCE” – POZNAJEMY WYSZKÓW

    „Podróże po Polsce” to innowacja pedagogiczna opracowana na potrzeby uczniów Szkoły Filialnej w Gaju. Jej głównym celem jest pobudzenie wśród uczniów zainteresowań krajem ojczystym oraz kształtowanie świadomości narodowej. Pierwsze zajęcia, które odbyły się w tym roku w ramach cyklu „Podróże po Polsce” miały na celu poznanie miasta Wyszków. Warsztaty rozpoczęły się obejrzeniem prezentacji o mieście Wyszków, która przedstawiała jego krótką historię. Następnie uczniowie oglądali zdjęcia z różnymi obiektami zlokalizowanymi w mieście, co wzbudziło ich duże zainteresowanie. Bez trudu rozpoznawali i nazywali obiekty uwiecznione na fotografiach, tak jak np. kościół, biblioteka. Uczniowie zapoznali się również z położeniem miasta Wyszków na mapie Polski i dowiedzieli się w jakim województwie się znajduje. Poznali herb Wyszkowa i jego krótką historię. Ostatnim wyzwaniem postawionym przed uczniami było wykonanie plakatu związanego z tematyką zajęć. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i wykazali się dużym zaangażowaniem w wykonywaniu zadań. Kolejne zajęcia z tego cyklu już w listopadzie.