Styczeń

Projekt czytelniczy – A może książka
Magiczne książki Harv’e Tullet’a

     Pozycje książkowe powyżej wymienionego autora to niesamowita przygoda dla każdego czytelnika. Uczta dla wyobraźni, zachęta do aktywności, inspiracja dla kreatywności – tak można określić twórczość niesamowicie zaskakującą młodych czytelników. Przygody Turlututu, Gryzmostwora, Tarlataty to nie lada okazja do realizacji mnóstwa interaktywnych zabaw, zagadek i zadań, współuczestnictwa w nieprzewidzianych wyprawach wymagających odwagi, pamięci i logicznego myślenia. Na wzór czytanych książek każdy z uczniów próbował stworzyć własną kreatywną i interaktywną pozycję będącą wspaniałą alternatywą na spożytkowanie czasu wolnego.

 

„IDZIE DO NAS PANI ZIMA” KONKURS PLASTYCZNY

      Przez cały styczeń uczniowie naszej szkoły przygotowywali prace na konkurs pt.: „Idzie do nas Pani Zima”. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez przedstawienie różnymi środkami plastycznymi tego co się dzieje w świecie przyrody i ludzi kiedy jest zima. Technika wykonania pracy była dowolna.  Był to konkurs skierowany do wszystkich dzieci z naszej szkoły. Uczniowie otrzymali dyplomy,  a prace konkursowe zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowe.

 

DZIEŃ BIAŁY

    23 stycznia 2020r. w naszej szkole obchodziliśmy Biały Dzień. Choć za oknem nie było śladu śniegu, to my postanowiliśmy przenieść się do „Zimowej krainy” a w naszej sali kolor biały był doskonale widoczny  Na uczniów czekało mnóstwo zimowych atrakcji,  ponadto rozwiązywali zagadki dotyczące najzimniejszej pory roku.

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

    Zimowa aura zachęca naszych milusińskich do szaleństw na śniegu i lodzie. Dzieciaki uwielbiają szalone zabawy, kiedy to adrenalina sięga zenitu. W związku z zimowa porą roku w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dotyczące bezpiecznego zimowego szaleństwa. Spotkanie miało na celu uświadomienie  konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych oraz w czasie uprawiania sportów.

               

PODRÓŻE PO POLSCE
PODKARPACKIE – „WYCIECZKA W BIESZCZADY”

   W tym miesiącu podczas zajęć wybraliśmy się w podróż do województwa podkarpackiego  i omówiliśmy pasmo górskie Bieszczady. Najpierw uczniowie odszukali na mapie Polski obszar, w którym położone jest to pasmo górskie, a następnie zamalowywali na mapie konturowej poznawane województwo. Kolejnym punktem zajęć było obejrzenie prezentacji, dzięki której uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o nowe informacje o Bieszczadach, w tym o roślinach i zwierzętach tam występujących. Ciekawym zdaniem, z którym zmierzyli się uczestnicy zajęć było stworzenie „Kodeksu turysty górskiego”, w którym określili jak turysta powinien zachowywać się w górach i jakie są zasady bezpiecznej turystyki górskiej. Uczniowie zapoznali się z najciekawszymi miejscami występującymi w Bieszczadach, takimi jak: zapora w Solinie, Jezioro Solińskie, Bieszczadzki Park Narodowy. „Wycieczka” w góry była ciekawą formą zajęć i okazała się niezwykłym spotkaniem z bieszczadzką magią.

SPACER PO KRÓLEWSKIM OGRODZIE ŚWIATEŁ

    Już po raz kolejny wybraliśmy się na wieczorny spacer po Królewskim Ogrodzie Świateł w Warszawie. Od samego początku wystawa plenerowa wzbudzała zachwyt i podziw wśród oglądających. Największe wrażenie zrobił na nas Ogród Różany, w którym kwitnie sześć tysięcy zmieniających kolor róż, a także magiczny tunel. Spacerując wysłuchaliśmy koncertu na świeżym powietrzu w Muzycznym Ogrodzie Marzeń. Zmarznięci, ale usatysfakcjonowani wróciliśmy do domu.

ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK I BAŚNI – „PINOKIO”

      „Pinokio” to już czwarte zajęcia przeprowadzone w ramach realizacji programu edukacyjnego. Rozpoczęły się one zagadką – uczniowie mieli za zadanie ułożyć plakat, a następnie odgadnąć jaką bajkę będziemy tym razem omawiać. Wykonanie plakatu    i rozwiązanie zagadki nie sprawiło im większej trudności. Po obejrzeniu bajki oraz omówieniu jej treści uczniowie utrwalali swoją wiedzę w zakresie m.in. imion bohaterów i wyróżniających ich cech. Potem z pomocą nauczyciela ułożyli z klocków napis – tytuł bajki „Pinokio”. Następnie uczniowie wzięli udział w zabawie słownej z wykorzystaniem słów „tak” i „nie”, nawiązującej do historii o drewnianym chłopcu. Ciekawym zadaniem, które postawiono przed uczniami było ułożenie historyjki obrazkowej o Pinokiu i wklejenie jej do zeszytu. Na koniec zajęć uczniowie wykonali pajacyka z wcześniej wyciętych elementów i kolorowali Pinokia wg wzoru. Warsztaty spotkały się z zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy wynieśli z bajki taki o to morał, że nie można kłamać, gdyż kłamstwo ma krótkie nogi.

WARSZTATY HORTITERAPEUTYCZNE
– WITAMINOWA BOMBA NA SZKOLNYM PARAPECIE

      Zimowy czas zdecydowanie osłabia nasze organizmy. Ale dzięki namiastce ogrodu w szkolnym kąciku przyrodniczym możemy pozyskać zdrowe i smaczne dodatki do codziennej diety. W dniu dzisiejszym uczyliśmy się zakładać warzywne hodowle, z których pozyskamy świeżą zieleninę pełną witamin, którą wykorzystamy do sporządzenia smacznego posiłku. Jednocześnie kształtujemy umiejętność troski i opieki nad roślinami poprzez codzienną pielęgnację.

 

II SZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

         22 stycznia 2020 r. zgromadziliśmy się na sali widowiskowej w Naszym Domu na II Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Śpiew i muzyka rozbrzmiewała po całym domu i wprowadzała wszystkich w magiczny klimat świąt. Każdy mógł wykonać swoją ulubioną kolędę, sam lub w duecie. W sumie zostało wyśpiewane  trzynaście kolęd, które zostały nagrodzone gromkimi brawami, dyplomami i prezentami niespodziankami.
     Dziękujemy organizatorom za wprowadzenie nas w ten cudowny świąteczny nastrój.

HORTITERAPEUTYCZNE WARSZTATY TEMATYCZNE
– „LAS W SŁOIKU”

          Pomysłem na styczniowe warsztaty hortiterapeutyczne było wykonanie obecnie szalenie modnego Lasu w słoiku. Różnorodność materiałów dostarczających wrażeń zmysłowych, a także oryginalność tematu w wyjątkowy sposób zaangażowały uczniów do realizacji kolejnych etapów tworzenia kompozycji. Niespodziewana przez uczniów jej atrakcyjność dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń i emocji. Las w słoiku zajął główne miejsce w klasowym kąciku przyrodniczym, a czynione obserwacje pozwolą dostrzegać pozytywne efekty w wyniku pielęgnacji roślin.

 

   „PIĄTKA” – SZTUKA W WYKONANIU
SEMINARIUM DUCHOWNEGO W WARSZAWIE

      W niedzielne popołudnie 19 stycznia wybraliśmy się na sztukę teatralną pt. „Piątka” wystawioną przez kleryków III roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Scenariusz tegorocznego widowiska opowiadał historię pięciu młodych męczenników z Poznania: Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika oraz Jarogniewa Wojciechowskiego – grupy przyjaciół i wychowanków salezjańskiego oratorium, którzy w czasie II wojny światowej podjęli konspiracyjną walkę z niemieckim okupantem. Więzieni i torturowani, 24 sierpnia 1942 r. zostali skazani na śmierć. Do końca dochowali wierności Bogu i ojczyźnie.

III SZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

      Trwając w świątecznej atmosferze wybraliśmy się do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Wyszkowie na III Przegląd Kolęd i Pastorałek. Chłopcy zaprezentowali wcześniej przygotowane kolędy, przy akompaniamencie swoich wychowawców. Nie obyło się bez gromkich braw, dyplomów, słodkich upominków, a także wspólnego zdjęcia.

ZIMOWA PRZYGODA Z KINEM SFERYCZNYM

      W styczniowy poranek udaliśmy się na kolejne seanse filmowe w zaprzyjaźnionym kinie sferycznym. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na drugą część zimowej przygody z niedźwiedziem polarnym i jego kolegą pingwinem. Poznaliśmy również zasady występowania zjawisk, tj. deszcz, tęcza, czy zaćmienie słońca. Powróciliśmy także do obejrzenia przygód w oceanie, gdzie niezwykłe barwy rafy koralowej przykuwały uwagę widzów. Kino sferyczne to wspaniała alternatywa dla wszystkich, którzy nie mogliby skorzystać z tradycyjnej oferty seansów filmowych. Serdecznie polecamy.

KOLĘDNICA 2020

  16 stycznia 2020r. uczestniczyliśmy w VI Kolędowaniu Osób z Niepełnosprawnościami „Kolędnica 2020”. Nasi chłopcy przy wsparciu muzycznym opiekunów wykonali trzy utwory: „A cóż to za dziecina”, „Dziś wszystkim z nas Bóg narodził się”, „Przybieżeli do Betlejem”. Takie spotkania są doskonałą formą integracji i podtrzymywania dobrych relacji.

 

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE

       Z ogromną radością informujemy, że zdobyliśmy wyróżnienie w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”. W ramach otrzymanego wyróżnienia dostaliśmy nagrody rzeczowe m.in. kalendarze, długopisy ze Słodziakami oraz maskotki Gangu Słodziaków – Juniorów. Udział w konkursie był dla nauczycieli dodatkowym impulsem do aktywnego i kreatywnego promowania czytelnictwa oraz postawy proekologicznej wśród naszych uczniów, a dla uczniów – niezapomnianą przygodą i zabawą.

 

XXIII GMINNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W ZABRODZIU

    10 stycznia 2020 r. uczestniczyliśmy w XXII Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Zabrodziu. Członkowie naszego zespołu zaprezentowali dwie wcześniej przygotowane kolędy: ,,Dziś wszystkim z nas Bóg narodził się” z repertuaru zespołu ,,Perfect” i ,,Przybieżeli do Betlejem” przy wsparciu muzycznym dwóch opiekunów. Występ nasz został nagrodzony gromkimi brawami i upominkami w postaci słodkości i niespodzianki.

KOLĘDA W DPS

     Tradycją Naszego Domu jest wspólne kolędowanie. Tego dnia już od rana było wielkie poruszenie, wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wizytę kolędowego orszaku. Podczas kolędowania odwiedzamy każdą z rodzinek, każdą pracownię, szkołę i gabinet. Czas kolędy umila wspólny śpiew przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, co dostarcza wszystkim kolędującym dużo pozytywnej energii.