Październik

Szkolno – Terapiany Turniej Bocce

    26 października odbył się I szkolno-terapiany Turniej Bocce. Wydarzenie zorganizowali nauczyciele oraz terapeuci DPS „Fiszor”. Celem turnieju było utrwalenie znajomości podstawowych zasad gry w bocce, kształtowanie umiejętności wzrokowej oceny odległości, rozwijanie zwinności, siły oraz koncentracji uwagi, wyrabianie zainteresowania różnymi dyscyplinami sportowymi oraz rozwijanie sprawności psychofizycznej Dla drużyn startujących w turnieju wynik był sprawą drugorzędną. Sportowcy dobrze bawili się i integrowali na boisku poprzez kibicowanie kolegom z drużyny oraz wspólne rozmowy. Na zakończenie turnieju każdy zawodnik otrzymał medal.

Dzień Kundelka

Porządkowanie Kapliczki Powstańców

    Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, to czas zadumy i pamięci o tych którzy odeszli. Jednak już w dniach poprzedzających ten dzień możemy spotkać na cmentarzach wiele osób, które przychodzą uporządkować groby bliski, zapalić znicz, czy też w chwili ciszy pomodlić się. Uczniowie naszej szkoły również postanowili upamiętnić ten dzień i odwiedzili Kapliczkę Powstańcza osób zasłużonych dla społeczności lokalnej pochodzącą z okresu wojny. Pełni zapału uporządkowali Kapliczkę, zapalili znicz pamięci oraz odmówili modlitwę. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do społeczności szkół pielęgnujących pamięć o naszej historii.

Szlaczki – zygzaczki

 

Dzień Patrona

     Obchody 110 rocznicy śmierci Marii Konopnickiej były okazją do przedstawienia jej życiorysu i twórczości. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznać jaką rolę pełni patron i co decyduje o jego wyborze. Prezentacja multimedialna dotycząca życiorysu Marii Konopnickiej, a także krótkometrażowy film z Filmoteki Narodowej to doskonała forma przybliżenia tematu. Dzięki nim uczniowie dowiedzieli się dlaczego twórczość Patronki dotyczy spraw, rzeczy i zdarzeń codziennych, prostych, naturalnie pięknych i wyjątkowych. Zapoznali się również z twórczością dla dzieci: w sposób tradycyjny – czytanie, a także innych formach jakie przybiera, tzn. prezentacja, piosenka, bajka czy występ artystyczny. Następnie zmierzyli się tematyką wierszy prezentowaną w cytatach. Ukoronowaniem zajęć było ogłoszenie szkolnego konkursu związanego z obchodami.

Dzień zielony w naszej szkole

    We wtorek 20 października  obchodziliśmy „Zielony Dzień”, podczas którego na Dzieci czekało wiele atrakcji. Tego dnia  wszyscy  uczniowie przybyli do szkoły ubrani w zielone barwy. Podczas zajęć tematem przewodnim był oczywiście kolor zielony. Uczniowie eksperymentowali z żółtą i niebieską farbą, co pozwoliło im uzyskać docelowy kolor zielony. Zabawa co mam na myśli, czy wyścig żab spotkał się z dużym entuzjazmem uczniów. Degustacja zielonego soku była ostatnim punktem zajęć.

Dzień gier planszowych

        Uczniowie klasy I-II Pdp oraz VII-VIII obchodzili Dzień Gier Planszowych. Najpierw stanęli przed zadaniem stworzenia własnej gry, w której to oni sami byli pionkami, a po skonstruowanej przez siebie planszy poruszali się według samodzielnie opracowanych zasadach. Zdrową rywalizację, czyli umiejętność wygrywania, jak też przegrywania ćwiczyli również podczas udziału w grze przy stoliku. Dzień upłynął w bardzo radosnej atmosferze.

Jan Paweł II – droga do świętości

   16 października uczciliśmy 100 Rocznicę Urodzin Świętego Jana Pawła II. Tata, Ojciec, Papa – każdy z nas nazywał Go innym imieniem, ale On zawsze był, jest i będzie dla nas jeden, jedyny i niepowtarzalny. Nosimy w sercu słowa św. Jana Pawła II. Nosimy jego naukę. Nosimy Jego miłość.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień ten niezwykły, bo czas pandemii pokazał jak istotną rolę w życiu młodego człowieka pełni szkoła i nauczyciele. Dlatego dzień ten był radosny. Rozpoczęty Mszą Św. w intencji pedagogów, a następnie przedstawieniem szalonego programu artystycznego, który pokazał duży dystans do samych siebie zarówno terapeutów, jak i podopiecznych DPS, na terenie którego mieści się nasza placówka edukacyjna. Muzycznie i tanecznie złożone życzenia są wspaniałym upominkiem dla nas wszystkich. Dziękujemy.

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień to nie tylko czas porządków, ale także planowania wiosennych aranżacji. Wrzesień i październik to moment na sadzenie cebul kwiatowych, które swoimi barwami oznajmią nam nadejście wiosny. Dlatego zadbaliśmy o taki efekt już teraz sadząc w naszym ogrodzie sensorycznym kolejny raz cebulki krokusów, które już tej wiosny cieszyły nasze oczy, ale również stworzyliśmy aranżację z cebul tulipanów, narcyz i żonkili. Mamy nadzieję, że efekt będzie zaskakujący. Umiejętność wyboru tematyki, planowanie i realizacja założenia to bardzo złożony proces, którego uczestnikami są uczniowie klas ogrodnictwa.