Odwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne w Łomży

DSC_509613 stycznia klasy IV l oraz I gla, wspólnie z uczniami Gimnazjum nr 2, odwiedzili Muzeum Diecezjalne w Łomży. Oprowadził nas po nim ks. Tomasz Grabowski. Zwiedziliśmy wystawę czasową związaną z 90 -leciem istnienia Diecezji Łomżyńskiej. Znajdowały się na niej bardzo ciekawe eksponaty prezentujące historię diecezji i ziemi łomżyńskiej.
Odwiedziliśmy także ekspozycję stałą muzeum – „Między ziemią a niebem…”. Podziwialiśmy przepiękne, stare i cenne eksponaty z zakresu zabytków sztuki religijnej i świeckiej, pochodzące z terenu diecezji, m.in. rzeźbę Archanioła Gabriela z warsztatu Wita Stwosza, liczne ikony i obrazy a nawet kość mamuta wydobytą z rzeki Bug w okolicach Broku.
Dzięki ekspozycji „Na plebanii…” mogliśmy zobaczyć gabinet proboszcza i kawowy salonik z przełomu XIX/XX w. z mnóstwem urokliwych sprzętów, strojów i mebli.
Duże wrażenie zrobił na nas Skarbiec, w którym podziwialiśmy wiele przedmiotów liturgicznych wykonanych ze szlachetnych metali i wyroby złotnicze świadczące o wyrafinowanym kunszcie i precyzji autorów.
Naszą wyprawę zakończyliśmy w przepięknej piętnastowiecznej Katedrze pw. Św. Michała Archanioła.
Nie omieszkaliśmy także przespacerować się na łomżyński Rynek, aby zobaczyć Ławeczkę Hanki Bielickiej – słynnej aktorki, która niemal całe dzieciństwo i młodość II Rzeczpospolitej spędziła w Łomży.
Z uczniami Gimnazjum nr 2 już jesteśmy umówieni na wiosenną wycieczkę do Łomży i Nowogrodu oraz rejs statkiem po Narwi.