Poznajemy zawody w ,,praktyce”

Kolejnym punktem na mapie naszych przygotowań do właściwego wyboru kierunku kształcenia było zwiedzanie Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej ,,Kopernik”, które współpracuje z naszą szkołą w zakresie organizacji zajęć praktycznej nauki zawodu w Branżowej Szkole I Stopnia. Doskonałą okazją do tego był organizowany 4 kwietnia w CEZiU ,,Dzień Otwarty”, w którym uczestniczyli uczniowie klasy VIII oraz klasy III oddziału gimnazjalnego wraz z opiekunami, Paniami – Małgorzatą Pilacińską i Marylą Rutka. Celem wizyty było poznanie alternatywnych ścieżek kształcenia w wybranym zawodzie – warunków pracy części praktycznej zawodu.
Uczniowie wyruszyli na tzw. ,,spacer zawodowy” po szkole, gdzie mogli zobaczyć profesjonalnie wyposażone pracownie zawodowe. Największym zainteresowaniem cieszyły się pracowanie, gdzie uczniowie kształcą się w zawodach kucharza i pracownika pomocniczego obsługi hotelowej oraz mechanika pojazdów samochodowych. Na stanowiskach praktycznej nauki zawodu uczniów przywitali ich starsi koledzy ze szkoły, którzy zaprezentowali swoje umiejętności i pokazali przestrzeń, w której na co dzień zdobywają kompetencje zawodowe. Uczniowie mogli również sprawdzić swoje umiejętności, wykonując prezentowane czynności zawodowe. Miłym akcentem była pyszna kulinarna niespodzianka przygotowana przez naszych ,,szkolnych kucharzy” – bardzo Wam dziękujemy.
Zwiedzaniu pracowni dydaktycznych towarzyszyła gra powiązana ze zbieraniem puzzli pt.: ”Śladami Kopernika”. Reguły gry dotyczyły rozwiązywania quizów i zagadek tematycznych związanych z kierunkami szkoły. Gra bardzo zaangażowała naszych uczniów. Udało się nam zdobyć wszystkie puzzle i ułożyć hasło – logo CEZiU.
Była to dla nas cenna lekcja, dająca całościowy obraz ścieżki edukacyjnej po zakończeniu edukacji w szkole podstawowej. Jeden z punktów na naszej liście przygotowań do trafnego wyboru zawodu – odhaczamy √√√.