PROJEKT EDUKACYJNY „POZNAJEMY ZAWODY”

W ramach realizacji Projektu Edukacyjnego: ,,Poznajemy zawody” uczniowie kl. II – III u, VIIu oraz III u zapoznali się z zawodem architekta, fryzjera, stomatologa oraz pielęgniarki. Cykl wycieczek miał na celu umożliwienie dzieciom poznanie osób wykonujących wyżej wymienione zawody, zobaczenia wyposażenia miejsc pracy oraz zapoznanie się z jej charakterem. Organizowane wyjścia również kształtowały umiejętność bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz właściwego zachowania się w miejscach publicznych.

Podczas organizowanych wycieczek dzieci odwiedziły pracownię architektoniczną. Dzięki uprzejmości pana mgr inż. Marcina Michalskiego uczniowie zobaczyli jak architekt wykonuje projekt domu, co jest potrzebne podczas pracy i jakie umiejętności i wiedzę trzeba posiadać. Pan Marcin pokazał dzieciom makiety domów i rozdał katalogi z projektami domów, z których wybrali sobie swój wymarzony projekt domu.
Kolejnym miejscem, które uczniowie odwiedzili był zakład fryzjerski pani Iwony Wojgienicy, mamy jednej z uczennic. Pracownica pani Iwony oprowadziła uczniów po zakładzie fryzjerskim, opowiedziała na czym polega jej praca i w jaki sposób dbać o swoje włosy. Pokazała narzędzia, kosmetyki i sprzęty, które są jej potrzebne w codziennej pracy. Dzieci mogły usiąść na fotelu fryzjerskim, ponieważ okazało się, że nie każdy miał okazję korzystać z usług fryzjerskich. Na koniec uczniowie mogli obserwować wykonywaną usługę na kliencie.
Dzieci uczestniczyły również w wyjściu do gabinetu stomatologicznego Duo-Dent w Wyszkowie. Pani stomatolog Lidia Czestkowska najpierw wyjaśniła po co chodzimy do dentysty i co robi stomatolog. Uczniowie mieli okazję utrwalić wcześniej zdobyte wiadomości, dotyczące higieny jamy ustnej. Pani doktor zachęcała do codziennego mycia zębów, zdrowego odżywiania, jedzenia jak najmniej słodyczy i zapraszała dzieci do gabinetu, aby wspólnie z rodzicami przychodziły na przegląd zębów. Uczniowie mieli okazję dokładnego poznania gabinetu stomatologicznego. Dzieci zobaczyły sprzęt i narzędzia dentystyczne potrzebne do leczenia zębów. Najciekawszym sprzętem okazał się fotel dentystyczny, na który uczniowie mogli usiąść. Na zakończenie, pani doktor na pamiątkę wizyty, wręczyła uczniom szczoteczki i pasty, do mycia zębów.
Ostatnie działanie projektu miało na celu zapoznanie się uczniów z charakterem pracy pielęgniarki. Na zajęciach odwiedziła uczniów nasza szkolna pielęgniarka pani Sylwia Reniewicz, która opowiedziała o tym, że charakter pracy pielęgniarki zależy od miejsca, w którym pracuje. Może opiekować się chorym pacjentem, podawać leki, robić zastrzyki ale również może asystować lekarzowi podczas zabiegów i operacji. Dzięki wizycie pani Sylwii uczniowie mogli utrwalić wiedzę o tym, jak dbać o higienę ciała, jamy ustnej oraz zasady zdrowego odżywiania, które mają ogromny wpływ na zdrowie każdego człowieka.

G. Czajkowska, J. Rozbiewska, I.Szczerba