„Rybim okiem”

Wiodącym przesłaniem wystawy są obchody Dnia Ryby, przypadające na 20 grudnia. Data ta, jest ściśle związana z przedświątecznym zwyczajem sprzedaży żywych karpi, które stanowią główne menu podczas Wigilii.
Grudniowe święto zostało ustanowione przez Stowarzyszenie Empatia w 2003 roku. ,,W zamierzeniu ma stanowić inspirację dla działań związanych z ochroną ryb oraz przyczynić się do postrzegania ich jako istot zdolnych do odczuwania. W odróżnieniu od innych akcji na rzecz ryb, dotyczy wszystkich form krzywdzenia tych zwierząt, a ważną jego częścią jest zachęcanie do zamiany mięsa rybiego w diecie na produkty pochodzenia roślinnego”.
Źródło: www.empatia.pl
Wystawa, która obejmuje ponad 100 płócien, powstała na przestrzeni lutego i marca 2018 r. i zasięgiem objęła ponad połowę uczniów wyszkowskiego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.
Uczniowie za pomocą plakatówek, akryli i temper, uwiecznili ryby słodkowodne, morskie, egzotyczne i pospolite. W pracach starali się zachować proporcje oraz uwzględnić jak najwięcej szczegółów.
Chociaż dobór kolorów ryb często był przypadkowy i nie zawsze odzwierciedla kolory rzeczywiste, uczniowie z wielką starannością dobrali paletę barw, by podkreślić charakter kompozycji. Prace zachwycają przemyślaną kolorystyką i precyzyjnym, czarnym konturem.
Tło zostało zdominowane przez różne odcienie niebieskiego – od błękitu przez kobalt do granatu, który pięknie komponuje się z kontrastowymi barwami ryb.
Gdzieniegdzie pojawia się rozdźwięk między namalowanym wizerunkiem ryby a jej realnym kształtem, ale zastosowane uproszczenia sprawiają, że sztuka staje się szczera i bezkompromisowa.
Wszystkie dostępne na wystawie materiały dotyczące Dnia Ryby, zawdzięczamy Stowarzyszeniu Empatia.

Organizatorki wystawy:
Joanna Niemczyk
Marzena Szulc