„Słona historia” – wernisaż wystawy

,,Przedmioty z masy solnej często bywają nazywane ,,rzeźbami z chleba”, od rodzaju używanych składników – mąki, soli i wody – czyli takich, z których wypieka się chleb. Legenda głosi, że chleb powstał dzięki Nilowi, dziesięć tysięcy lat przed Chrystusem. Pewnego razu wezbrane rzeki wdarły się do cesarskich magazynó z mąką, dając początek ciastu. Kiedy wody opadły, powstałe ciasto osuszyło słońce.” /Modelowanie z masy solnej i innych materiałów, KDC, Warszawa 2005/

Kilkaset mozolnie lepionych i malowanych przez ostatnie pół roku eksponatów, dumnie zaprezentowało się podczas uroczystego otwarcia wystawy (10 IX 2015 r.). Przy dużym wsparciu nauczycieli, w przygotowanie prac były zaangażowane dzieci ze szkoły podstawowej, młodzież gimnazjalna oraz kilkoro przedstawicieli szkoły zawodowej. W lepieniu dzielnie wspierali nas uczniowie Gimnazjum nr 2, którzy kilkukrotnie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, których głównym założeniem było twórcze podejście do problemu i pobudzenie kreatywności. Tematycznie ekspozycja była bardzo różnorodna – od bohaterów bajek, zwierzęta, stworzenia morskie po smakołyki. Prace charakteryzują się wielką umiejętnością obserwacji i zróżnicowanym stopniem biegłości manualnej.
Powodzenie otwarcia wystawy przeszło wszelkie oczekiwania. W siedzibie Wyszkowskiego Ośrodka Kultury Hutnik, pojawiło się kilkadziesiąt osób, które rozpłynęły się po sali, smakując słone przekąski i prace artystów.
Liczymy na to, że wystawa choć odrobinę zmieni postawy estetyczne odbiorców, którzy często nie znają twórczości amatorskiej, kierując sie przekonaniem, że tylko wykształcony twórca może tworzyć wartościowe dzieła. Kto zobaczy wystawę, długo będzie w różowym humorze – jest kolorowa i radosna!

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaproszonym gościom za przybycie na otwarcie wystawy.
Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w koordynacji przygotowań i przebiegu uroczystości pani dyrektor Edycie Jarosz.
Szczególnie dziękujemy koleżankom za bezcenne wsparcie, które nam zapewniłyście. Jesteście dowodem na istnienie ludzi dobrej woli, na których zawsze można liczyć.
Szczególne wyrazy wdzięczności składamy pani Beacie Kamińskiej za pomoc w organizacji warsztatów integracyjnych.
Dziękujemy pracownikom administacji, którzy nas wspomagali w trakcie przygotowań.
Prezentowane prace są wynikiem ogromnego wysiłku, na wyjątkowe podziękowania zasługują wychowankowie pani Agnieszki Skoczeń, Małgorzaty Duchniak i Anny Wojtaszek. Na odrębne ukłony zasługuje Karolina Kopczyńska.
Z wielkim podziękowaniem dla Gospodarzy za gościnę, życzymy dużo satysfakcji z kontaktu ze sztuką uczniów Ośrodka i liczymy na dalszą współpracę.

Organizatorki wystawy – Joanna Niemczyk i Marzena Szulc