Spotkanie z dietetykiem

17 maja w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wyszkowie odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Wąsiewicz – specjalistą w zakresie żywienia, które zorganizowali uczniowie klasy drugiej gimnazjum pod kierunkiem wychowawcy p. Anny Wróbel.
Pani dietetyk poprowadziła wykład na temat zdrowego odżywiania. Spotkanie to wynikało
z badań na temat „Dbamy o prawidłową wagę ciała”, które ww. uczniowie przeprowadzili w ramach projektu edukacyjnego „Matematyka wokół nas”. Badanie było dwuetapowe. Najpierw zmierzono i zważono gimnazjalistów, a następnie wyliczono wskaźnik BMI. Z analizy statystycznej danych wynika, że w badanej grupie:
• 3,8% uczniów ma niedowagę,
• 23,1% to osoby szczupłe,
• 30,1% badanych charakteryzuje się prawidłową wagą ciała,
• 19,2% to uczniowie z nadwagą,
• 26,9% badanych boryka się z otyłością różnego stopnia,
• zanotowano bardzo duży rozstęp wagi w poszczególnych przedziałach wiekowych, waha się on od 37,3 do 72,5 kg.
Gdy wyniki okazały się niepokojące, przeprowadzony został drugi etap badań, którym była ankieta na wyżej wymieniony temat. Pytania dotyczyły nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej.
Analiza ankiety wykazała, że większość badanych w miarę regularnie spożywa posiłki, ale niepokojące jest to, że ponad połowa respondentów rzadko spożywa warzywa i owoce i co najmniej kilka razy w tygodniu zjada produkty wysoko przetworzone, nie zwracając uwagi na ich wartość odżywczą. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną to niemalże połowa uczniów przyznała, że wolny czas spędza, łącząc aktywność z postawą bierną, i aż 30 % wypowiedziało się, że nie interesuje się sportem dla poprawy kondycji.
Pani dietetyk stwierdziła, że przedstawione wyniki potwierdzają badania gimnazjalistów prowadzone w skali ogólnokrajowej. Poza tym podkreśliła, że tak duży odsetek uczniów z nadwagą bądź otyłością jest efektem braku prawidłowo prowadzonej profilaktyki. Dlatego też przybliżyła uczniom nową Piramidę Żywienia, która weszła w życie w 2016 r. Obecna piramida zastąpiła tę
z 2009 r. i zyskała rewolucyjną nazwę: Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. W ten sposób podkreślono fakt istotnej roli aktywności fizycznej, od której zależy zdrowie człowieka.
Co nowego w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej
• W nowej piramidzie podstawę stanowi aktywność fizyczna jako bardzo ważny element codziennej profilaktyki zdrowotnej.
• Warzywa i owoce „awansowały” na najważniejszą grupę produktów spożywczych, które powinny stanowić podstawę naszej diety.
• Produkty zbożowe zostały zdetronizowane na wyższa półkę, ale nadal powinny stanowić ważne ogniwo w codziennej diecie.
• Dodatkowo w piramidzie pojawiły się zioła, których dodatek do potraw zmniejsza ilość stosowanej soli.
• W piramidzie pojawiły się także orzechy, jako bardzo wartościowy, zdrowy i skoncentrowany składnik nienasyconych tłuszczy, witamin i składników mineralnych.

Pani Małgorzata, podczas wykładu, wielokrotnie podkreślała ważną rolę aktywności fizycznej oraz zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców, przy jednoczesnym zmniejszenie cukru
i soli w diecie. Dzięki temu zaszczepiła w uczniach zdrowe nawyki żywieniowe, dołączając do nich przepisy na zdrowe przekąski, np. chlebek bananowy, muffinki twarożkowe czy też placuszki kokosowe.
Na koniec spotkania uczniowie wręczyli dyplom z podziękowaniami za bardzo ciekawe spotkanie, dołączając do niego krzew do ogrodu, aby przypominał chwile spędzone w Ośrodku. Pani dietetyk zaproponowała dalszą współpracę. Wyraziła chęć poprowadzenia dla uczniów warsztatów kulinarnych. Dlatego też z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne zajęcia.