SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

21. 11. 2017 r. gościliśmy w naszej szkole ratownika medycznego – Panią Paulinę Rudzką oraz dzieciaki z Przedszkola ,,Mały Geniusz” w Wyszkowie. W zajęciach uczestniczyły klasy IV u, IV l, VI u, V-VI l szkoły podstawowej oraz III guw. Spotkanie to było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne, gdyż dzieciaki w praktyczny sposób uczyły się prostych czynności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Na początku Pani Ratownik zaprezentowała strój ratownika medycznego, w którym pracuje na co dzień i wytłumaczyła dlaczego jest koloru czerwonego.
Podczas spotkania ,,medycznego” dzieciaki miały okazję wysłuchać informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Ważnym elementem szkolenia była nauka ułożenia osoby poszkodowanej w pozycji bocznej, a pod okiem instruktora dzielnie ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Szybko okazało się też, że dzieci doskonale znają już numery telefonów ratunkowych – 112 i 999. Po wspólnej zabawie ruchowej przy piosence ,,Karetka pogotowia” uczniowie obserwowali, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać sztuczne oddychanie. Jednym z najciekawszych zadań były praktyczne ćwiczenia masażu serca na fantomie. W trakcie prowadzonych warsztatów dzieci utrwaliły sobie też bezpieczną pozycję w przypadku ataku psa. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się ,,małymi ratownikami”.
Spotkanie zorganizowały: G. Czajkowska, R. Pietrzak