Świętowaliśmy Dzień Naleśnika

Narodowy Dzień Naleśnika w Wielkiej Brytanii to taki polski Tłusty Czwartek.
Anglicy w ostatni wtorek przed Środą Popielcową – hucznie świętują, nie tylko
w domach, ale na imprezach miejskich.
Shrove Tuesday – pochodzi od słowa „shriven” – „rozgrzeszony/ obmyty z grzechów”
i jego użycie związane jest z ostatnią spowiedzią przed postem poprzedzającym Wielkanoc.
Shrove Tuesday zawsze przypada 47 dni przed Wielką Sobotą, więc data jest zmienna w zależności od danego roku, przypada zazwyczaj między 3 lutym, a 9 marca.
Składniki naleśników można interpretować jako 4 symbole i znaczenie Świąt Wielkanocnych:
• jajka ~ stworzenie/ życie
• mąka ~ chleb
• sól ~ zdrowie
• mleko ~ czystość
W wielkiej Brytanii, odbywają się wyścigi naleśnikowa, które są ważna formą świętowania „Tłustego Wtorku”. Jest to możliwość dla wielu ludzi, często przebranych
w zabawne przebrania, aby pobiec ulicami wioski, miasta z patelnią w ręku i podrzucać naleśnik, który nie może upaść podczas biegu.
Legenda mówi, że tradycja ta pochodzi z 1445 roku i upamiętnia pewną gospodynię
z Olney , Buckinghamshire. We wtorek przed Środa Popielcową, gospodyni ta była tak zajęta przygotowywaniem naleśników, że zapomniała o upływającym czasie, aż usłyszała dzwony
z kościoła.
Zdenerwowana wybiegła z domu do kościoła, niosąc jednocześnie patelnię i naleśnik, który podrzucała, aby zapobiec jego spalaniu.

Klasa II gla, która realizuje projekt gimnazjalny – „Podobieństwa i różnice w tradycjach i obyczajach kultur polskiej i krajów anglojęzycznych” zaprosiła
na obchody Shrove Tuesday (w związku z niesprzyjającym kalendarzem tego roku szkolnego świętowaliśmy w czwartek 9.02.2017 r.) uczniów z Gimnazjum nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie – fantastyczne: Oliwię, Karolinę, Klaudię, Paulinę i Olę!!!:)
Razem piekliśmy naleśniki, odbył się konkurs na najładniejszą dekorację naleśników, najszybszą ich konsumpcję no i oczywiście odbyły się pełnowymiarowe wyścigi naleśnikowe!

Poza tym, że tradycjom stało się zadość, wszyscy spędziliśmy naprawdę baaaardzo miły czas. Dziękujemy!!!!
Do zobaczenia wkrótce !