Szkolny Dzień Ekologa

11 maja uczniowie SOSW w Wyszkowie włączyli się do Ogólnopolskiego Dnia Bez Śmiecenia. Dzień ten to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów, współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. W Polsce jest obchodzony od 11 maja 2007 roku.
Naszym celem było uświadomienie uczniom, jak ważne jest prawidłowe segregowanie odpadów oraz to, że dzięki temu, że segregujemy odpady, pozornie nieprzydatne rzeczy, które uchodzą za śmieci, mogą zamienić się w pełnowartościowe przedmioty: zabawki, ubrania czy meble.
Na początku naszych warsztatów uczniowie obejrzeli film edukacyjny na temat prawidłowego segregowania śmieci i recyklingu.
Następnie można było sprawdzić swoją wiedzę w kilku konkurencjach, takich jak: przyporządkowywanie nazw odpadów do pojemników o odpowiednich kolorach, rozwiązywanie rebusów o tematyce ekologicznej oraz krzyżówki, której hasłem było słowo „recykling”. Ciekawą konkurencją był quiz, podczas którego uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania związane z segregowaniem odpadów bez użycia słów TAK i NIE.
Kolejnym etapem były zajęcia praktyczne. Polegały one na prawidłowym posegregowaniu prawdziwych odpadów do worków w czterech kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym i brązowym. Nie zabrakło tu „odpadów podchwytliwych”, takich jak: bateria i zepsuty mikser, których nie wolno było wrzucić do żadnego z worków oraz słoik z nakrętką, którą należało odkręcić i wrzucić do osobnych worków.
Na zakończenie zajęliśmy się recyklingiem. Uczniowie wykonali piękne, kolorowe motyle z butelek po napojach. Wszyscy doskonale się bawili.
Organizatorami warsztatów były: Katarzyna Kulbacka i Ewa Kazimierczyk