Szkolny Dzień Matematyki

16 marca uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie włączyli się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki, organizowanego przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, mającego swoją siedzibę w Bielsku-Białej. Inicjatywa ta została objęta patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej, który podkreślił, że „jest to ciekawe i warte uwagi przedsięwzięcie. Nauka matematyki jest bardzo ważna, gdyż bez znajomości jej podstaw nie sposób należycie opisywać zjawiska zachodzące wokół nas”.
Celem i głównym założeniem tego Święta była szeroko pojęta popularyzacja matematyki, ukazanie jej związku z różnymi przejawami życia codziennego oraz zachęcenie uczniów do „zdrowej” rywalizacji. Święto to miało charakter zabawy integrującej młodzież, przy jednoczesnym doskonaleniu umiejętności uczniów w zakresie logicznego rozumowania
i wnioskowania, wykorzystywania intuicji matematycznej w sytuacjach praktycznych oraz współpracy i komunikowania się w grupie. Dzień Matematyki organizowany jest po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki.
W bieżącym roku szkolnym Dzień Matematyki przebiegał pod hasłem „Matematyka od kuchni”. Temat jest bardzo bliski nam wszystkim i mobilizował uczestników do aktywnego udziału w zajęciach. Podczas rywalizacji drużynowej rozwiązywaliśmy przeróżne łamigłówki.
W rebusach zaszyfrowane były złote myśli, „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, „Sport to zdrowie”, które uświadomiły uczniom, że zdrowy tryb życia to nie tylko aktywność fizyczna, ale i racjonalne żywienie. Rozwiązanie krzyżówki przypomniało o jedzeniu owoców
i warzyw. Dużo emocji dostarczył quiz, podczas którego kapitanowie drużyn musieli udzielić odpowiedzi na pytania związane z matematyką, ale bez użycia dwóch kluczowych słów „TAK czy NIE?”.
Następnie przeszliśmy do rozwiązywania zadań zaproponowanych przez organizatora tego dnia. Były to zadania z matematyki i nauk pokrewnych. Zadania nie wymagały wiedzy matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Rozwiązywanie ich wyzwalało u uczniów kreatywność, która jest bardzo potrzebna w życiu każdego człowieka.
Punktem kulminacyjnym tego dnia były warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie samodzielnie przygotowali deser dla całej „załogi”.
Podsumowując Szkolny Dzień Matematyki, doszliśmy do wniosku, że matematyka nie jest trudna, ani nudna, że da się ją polubić. Dowodem tego było duże zaangażowanie uczniów
w rozwiązywanie różnorodnych zadań oraz świetny humor, który dopisywał im podczas warsztatów.
Organizatorami tego dnia były nauczycielki matematyki: Katarzyna Kulbacka, Anna Wróbel i Maryla Piekart.