W Centrum Nauki Kopernik

Nasi uczniowie wyjechali 1 grudnia do Warszawy na naukową wycieczkę. Najwięcej czasu poświęcili na zwiedzanie stałych i tematycznych wystaw w Centrum Nauki Kopernik. Byli zadziwieni wystawą „Lustra”. Zwiedzając ją, wraz z nauczycielką fizyki – Panią Ewą, nie zorientowali się nawet, że biorą udział w lekcji optyki. Odwiedziny w CKN zakończono seansem w planetarium poświęconym genezie Wszechświata.
Ale to jeszcze nie był koniec wycieczki. Po południu czekało nas nietypowe przeżycie. Znaleźliśmy się na „Niewidzialnej Wystawie”. Przewodnik, który nas oprowadzał jest osobą niewidomą. Na początku wprowadził wszystkich w świat osób niewidomych. Opowiedział, z jakimi trudnościami muszą się zmagać. Pokazał nam kilka ciekawych rozwiązań, ułatwiających życie takim osobom, np. poznaliśmy zasadę budowy alfabetu Braille’a. Następnie wprowadził nas na wystawę. Panował tam zupełny mrok. Mogliśmy się orientować jedynie za pomocą pozostałych zmysłów, tj. słuchu, dotyku, węchu. Mogliśmy poczuć świat z perspektywy osoby niewidomej. Było to niezapomniane przeżycie.
Tym wyjazdem uczniowie klasy II gimnazjum rozpoczęli realizację swojego Projektu Edukacyjnego, który dotyczy zagadnień fizyki. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klasy III gimnazjum oraz klasy zawodowej i dwoje absolwentów, Agnieszka i Damian. Wyjazd został dofinansowany przez Stowarzyszenie „Nasza Zakolejowa”, które działa od tego roku i wspiera swym działaniem społeczność naszego Ośrodka.