W GABINECIE DENTYSTYCZNYM

W ramach realizacji Programu Klubu Wiewiórka i Projektu Edukacyjnego: ,,Poznajemy zawody”, w dn. 28.05.2019 r. uczniowie kl. II – III u, VIIu oraz III u uczestniczyli w wycieczce do gabinetu stomatologicznego Duo-Dent w Wyszkowie. Celem wycieczki było spotkanie z panią stomatolog, dr Lidią Czestkowską, poznanie jej pracy. Głównym celem wizyty było zapoznanie dzieciaków z gabinetem stomatologicznym: jego wyposażeniem, dokonanie przeglądu stanu zębów, wdrażanie do właściwego zachowania się u dentysty, wdrażanie do bezpiecznego poruszania się po ulicy podczas wycieczki.
Pani stomatolog najpierw w prosty i przystępny sposób wyjaśniła po co chodzimy do dentysty i co robi stomatolog. Uczniowie mieli okazję utrwalić wcześniej zdobyte wiadomości, dotyczące higieny jamy ustnej. Pani doktor zachęcała do codziennego mycia zębów, zdrowego odżywiania, jedzenia jak najmniej słodyczy i zapraszała dzieci do gabinetu, aby wspólnie z rodzicami przychodziły na przegląd zębów.
Następnie, dzięki uprzejmości pani doktor, uczniowie mieli okazję dokładnego poznania gabinetu stomatologicznego. Dzieci zobaczyły sprzęt i narzędzia dentystyczne potrzebne do leczenia zębów. Najciekawszym sprzętem okazał się fotel dentystyczny, na który niestety nie każde z dzieci usiadło w celu dokonania przeglądu stanu uzębienia.
Próchnica, ubytki, krzywy zgryz, niemyte zęby, to główne problemy uczniów.
Dzieci przekonały się, że gabinet stomatologiczny nie jest taki straszny, a pani stomatolog to miła i serdeczna osoba. Uczniowie, którzy, pierwszy raz odwiedzili stomatologa, mieli okazję do przełamania wewnętrznego oporu i strachu przed nieznanym.
Na zakończenie, pani doktor na pamiątkę wizyty, wręczyła uczniom szczoteczki i pasty, do mycia zębów. Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani doktor Lidii za tak miłą wizytę i przyjęcie.

G. Czajkowska, J. Rozbiewska, I Szczerba