Warsztaty „Piernikowe ozdoby choinkowe”

We wtorek 13 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty „piernikowe”. Uczniowie klas I gl, II pdp, II pdp „a”, i I,II,i III zkf wraz z zaproszonymi gośćmi – grupą przedszkolaków „Motylki” z Przedszkola nr 1, wysłuchali pięknej baśni, pt. „Kareta z piernika”, a następnie przystąpili do zdobienia pachnących ciasteczek.
Dzięki Pani Ewie Kazimierczyk, która przygotowała prezentację oraz przeczytała baśń, przedszkolaki oraz nasi uczniowie poznali historię i tradycje wypiekania ciasta piernikowego. I wiedzą już, że nazwa „piernik” pochodzi od staropolskiego określenia „pierny”, co oznacza „pieprzny”, że cechą charakterystyczną pierników jest ciemna barwa, intensywny korzenny zapach i niepowtarzalny, słodki i jednocześnie pikantny smak oraz to, że głównymi składnikami do przygotowania ciasta piernikowego są: mąka, miód i przyprawy korzenne.
Po ciekawej lekturze uczniowie wraz z gośćmi przystąpili do praktycznej części warsztatów. Tu uczniowie pod okiem pani Izy Kowalskiej i Marty Groszyk przygotowali ciasto piernikowe, wykrawali z niego różne kształty za pomocą foremek, wypiekali oraz dekorowali pierniczki. I tu się działo …. Zarówno młodzież, jak i przedszkolaki, dawali upust swojej wyobraźni. Szczególnie dużo serca w swoje „małe dzieła” włożyli uczniowie klasy II-pdp, i II- pdp„a” oraz I-gl. Powstało setki kolorowych, bogato zdobionych pierniczków. Podczas pracy usłyszeć można było „daj mi lukier czerwony!, pędzelek poproszę, a może zielony koralik? …” Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem i z uśmiechem na twarzy. Nie sposób tu nie wspomnieć o opiece jaką młodzież z klasy I,II,III-zkf. otoczyła swoich młodszych kolegów – przedszkolaków. W każdym momencie służyli swoją radą i pomocą. Atmosfera była wyjątkowa a dopełniała ją muzyka przypominająca nam o nadchodzących świętach. Wszyscy uczestnicy warsztatów byli zadowoleni i spełnieni w swej twórczej działalności. A My jesteśmy dumni z tych „małych i dużych artystów”.
Zobaczcie jak tam było …