Weekend Szkoleniowy

Już po raz kolejny, 1 IV 2017 r. w OSW w Wyszkowie odbył się Weekend Szkoleniowy. To już ośrodkowa tradycja, że nauczyciele uczący w szkole, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami i rodzicami.
W tym roku odbyło się 20 szkoleń o bardzo różnorodnej tematyce (m.in. Integracja sensoryczna, jako metoda wspomagająca rozwój dziecka niepełnosprawnego, Logorytmika, Terapia ręki, Masaż twarzy metodą Shantala, Gimnastyka korekcyjna w środowisku wodnym, Wprowadzanie struktur gramatycznych u dzieci z autyzmem, Dogoterapia w terapii dzieci niepełnosprawnych, Decoupage dla małych i dużych, Alternatywne i wspomagające metody komunikacji, Bezpieczny pies, bezpieczne dziecko – wzajemna komunikacja, Quiling- sprawne ręce na zajęciach manualno – plastycznych, Alfabet palcowy w nauce czytania, Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne w rozwoju społecznym dziecka, Papierowa technika czytania – Kamishibai, Jak wykonać ramkę 3D do zdjęć ?, Święta Wielkanocne w drewnie, papierze i masie solnej, Przygotowanie ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi do wyboru drogi edukacyjno- zawodowej, Wychowanie przez czytanie, Terapeutyczna jazda konna dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie –hipoterapia).
Szkolenie „Nowe technologie w terapii autyzmu” poprowadziła Pani Kinga Wojaczek – doktorantka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmuje się wykorzystaniem różnych interfejsów komputerowych w pracy z dziećmi z autyzmem. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wybranymi programami i technologiami, które są wykorzystywane w krajach zachodnich, głównie anglojęzycznych, podczas terapii osób z autyzmem. Założeniem spotkania było zapoznanie terapeutów i rodziców z możliwościami, jakie dają w terapii osób z autyzmem nowe technologie. I tak też się stało. Jesteśmy otwarci na nową wiedzę i nowinki techniczne.
W szkoleniach uczestniczyło 382 osoby z Powiatu Wyszkowskiego oraz z Warszawy, Ostrołęki, Lublina, Radzymina, Pułtuska, Ostrówka, Łochowa i Karpina. Byli to przede wszystkim nauczyciele, ale także rodzice. Ci byli w sposób szczególny potraktowani przez organizatorów – mieli możliwość zwiedzenia szkoły, porozmawiania z nauczycielami, ich dziećmi, które przybyły także na szkolenia, zaopiekowali się nauczyciele OSW w szkolnej świetlicy.
Weekend Szkoleniowy cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy także nie szczędzili nam ciepłych słów uznania.
Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie naszych nauczycieli ubogaciły naszych gości i kontakty między nami będą nadal częste i owocne.
Już teraz obiecujemy, że podobne Weekendy Szkoleniowe będą nadal odbywały się w naszej szkole i już teraz serdecznie wszystkich zapraszamy. Naprawdę warto.