Wiktoria z wizytą u Pierwszej Damy

Już dawno wyrzuciły ze słownika zwrot: ,,Nie da się, to niemożliwe”. Nauczycielki Joanna Juszczyńska i Marzena Szulc wydeptały ścieżkę do Pałacu Prezydenckiego. Przygotowania do wystawy i rozmowy z Pracownikami Kancelarii Prezydenta trwały kilka miesięcy. Rozpoczęły się jeszcze podczas prezydentury Bronisława Komorowskiego.
W piątkowe przedpołudnie 20 listopada Wiktoria Szulkowska wraz z mamą Moniką, panią dyrektor Edytą Jarosz oraz pierwszą wychowawczynią i nauczycielką plastyki odwiedziły najważniejszą kobietę w Polsce.
Spotkanie z Pierwszą Damą poprzedziło zwiedzanie Pałacu z panią przewodnik, która oprowadziła nas po ważniejszych pomieszczeniach. Obejrzałyśmy historyczny okrągły stół, symbol jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski; Salę Jerzego Nowosielskiego; Salę Chorągwianą, w której znajdują się repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych a także kopia Konstytucji z 3 maja; Salę Rokoko, której ściany zdobią kobiece portrety, m.in. kopia obrazu Portret hrabiny Anny Katarzyny Orzelskiej Rosalby Carriera; Kaplicę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, zaprojektowaną przez Jerzego Kalinę, na ścianach której znajdują się wykonane z kamienia stacje drogi krzyżowej, krzyż wycięty z fragmentów zniszczonych 11 września 2001 wież Word Trade Center w Nowym Jorku, zaś w podłodze, w miejscach gdzie modlili się papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI zostały umieszczone pamiątkowe tablice. Ogród Zimowy zachwycił nas szklaną kopułą, schodami z greckiego marmuru oraz neosecesyjnymi witrażami przedstawiającymi cztery pory roku.
W Sali Kolumnowej, trafiłyśmy na przygotowania do posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Jednym z końcowych punktów zwiedzania była Sień Wielka, z której przeszłyśmy do Sali Białej, gdzie zorganizowano wystawę prac Wiktorii i gdzie odbyło się spotkanie z Panią Prezydentową.
W Sali Białej, w której znajdują się dziewiętnastowieczne wazy z porcelany misieńskiej oraz obraz Chrystus w domu Szymona Lodovico Cardi z początku XVII wieku, znalazły się prace 12 letniej dziewczynki, m.in. „Czy to nie gafa w spódnicy żyrafa?”, „Sssymatyczny wąż”, „Toskania”, „Wio, koniku!” i „Battement”. Wiktoria przedstawiła Pani Prezydentowej swoje prace, opowiedziała o ulubionych technikach plastycznych i o tym, skąd czerpie inspiracje.
Podczas półtoragodzinnego spotkania Pani Prezydentowa zapoznała się ze specyfiką naszej szkoły, metodami pracy, rodzajami zajęć oraz grupami wsparcia.
Pierwsza Dama sporo czasu poświęciła na rozmowę z Wiktorią, podczas której poznała imiona gęsi naszej uczennicy oraz sposoby ich tresury. Dziewczynka poddała w wątpliwość przysłowie: ,,Mądry jak sowa a głupi jak gęś”. Opowiedziała również o swoich pasjach – pływackiej i jeździeckiej.
Przedsięwzięcie miało na celu przybliżenie sztuki i twórczości osób niepełnosprawnych oraz przełamanie negatywnych stereotypów związanych z zaburzeniem rozwojowym, jakim jest autyzm.

Joanna Juszczyńska, Marzena Szulc.