Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

Tej wycieczki uczniowie ZSZ już od bardzo dawna wyczekiwali. Można powiedzieć, że była to dla nich swoista nagroda, ponieważ tematyka Powstania Warszawskiego ich bardzo interesuje. 20 kwietnia niewielką grupą wyruszyliśmy do Warszawy. Po drodze czekały niektórych z nas nowe doświadczenia, m.in. podróż metrem oraz samodzielna obsługa automatu biletowego. Oczywiście punktem docelowym było Muzeum Powstania Warszawskiego i lekcja muzealna. Wcześniej jednak zwiedziliśmy centrum stolicy, aby zobaczyć ówczesne zagospodarowanie miasta, nowoczesne budowle. To było wstępem do przewodniego tematu lekcji muzealnej „Stolica w ruinach”.
Prowadząca lekcję, Pni Ewa Ciosek, przybliżyła nam obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii, bez wątpienia stanowiący do dziś przykład męstwa, heroizmu i walki o wolność. Uświadomiła nam ogrom zniszczeń Warszawy oraz jakie cierpienia znosili Polacy i Żydzi pod okupacją hitlerowską. Lekcja głównie dotyczyła zniszczenia stolicy w trakcie i po powstaniu. Dzięki filmom i zdjęciom poznaliśmy Warszawę przedwojenną, okupacyjną oraz tę z czasu powstańczych walk. Na zajęciach warsztatowych wcieliliśmy się również w ,,architektów”, którzy z porozrzucanych elementów puzzli musieli złożyć obraz znanych warszawskich budowli. W trakcie zajęć mieliśmy okazję z bliska obejrzeć, m.in. broń powstańców, motocykl z czasów wojny, a także dotknąć pozostałości ruin Zamku Królewskiego. Ciekawym doświadczeniem była obsługa urządzeń drukarskich i samodzielne wydrukowanie gazetki powstańczej. Obejrzeliśmy również niedługi, ale przejmujący film w 3D pokazujący miasto zaraz po wyzwoleniu jako istne „morze ruin”.
Z muzeum wyszliśmy w zadumie o tamtych czasach i walczących bohaterach, którzy w większości byli naszymi rówieśnikami.
Czujemy niedosyt, czas tam spędzony minął stanowczo za szybko. Już planujemy kolejne lekcje w muzeum z katalogu dostępnych tematów.