,,Z PIERNIKA ŚWIĘTA”

Wśród znamienitych gości, którzy zjawili się na wernisażu jednej z najsłodszych wystaw w Wyszkowskim Ośrodku Kultury Hutnik, były nasze koleżanki z SOS-W, uczniowie, nauczycielki szkół filialnych z Fiszoru i Niegowa. Swoją obecnością zaszczyciły nas również zaprzyjaźnione panie dyrektorki i wicedyrektorki – Iwona Obrostek , Elżbieta Piórkowska, Grażyna Majewska. Nie zawiedli także artyści – pani Agnieszka Długołęcka i pan Adam Karpiński. Swój czas poświęcił nam także kapelmistrz MOD – u, pan Franciszek Józef Bieganowski wraz z panią kierownik Heleną Karłowicz. W otwarciu wystawy uczestniczyła również przedstawicielka OPS-u. Każdy czuł się bezpiecznie w obecności Komendanta Policji Powiatowej pana Michała Toporkiewicza, w dobry humor wprawiał wszystkich Nadleśniczy, pan Wojciech Kwiatkowski.

Gości powitała dyrektor Ośrodka Edyta Jarosz, która w krótkim przemówieniu opowiedziała o wystawie, której celem jest kontynuacja tradycji ludowej związanej z wypiekiem pierników w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie i przypomnienie tradycyjnego wzornictwa. Do zebranych zwrócił się także Naczelnik Wydziału Edukacji pan Krzysztof Arbaszewski, który w ciepłych słowach podziękował za zaproszenie na kolejne niezwykłe wydarzenie zorganizowane przez nauczycieli SOS-W. Złożył również wszystkim obecnym gościom, życzenia z okazji nadchodzących świąt.

Organizatorką i pomysłodawczynią wystawy jest pani Ewa Kazimierczyk, która do tego przedsięwzięcia przygotowywała się od dawna. Jest także autorką większość eksponatów – domków, szkatułek, szopek, bombek, postaci ludzi i zwierząt. W tym roku udało jej się skompletować sumienną grupę współpracownic, w której znalazły się Joanna Niemczyk, Marzena Szulc i Anna Wojtaszek. Nauczycielki ulepiły kilkadziesiąt płaskorzeźb, rzeźb, poszyły ozdoby z tkaniny, które mają przypominać najmilsze święta w roku.
Wystawa jest utrzymana w tematyce świątecznej. Na ekspozycję składa się kilkaset pierników w niezliczonej ilości form i odmian. Pierniki były wykrawane z foremek, modelowane z ciasta świeżego i dojrzałego. Lepiono je z wyobraźni i według wzoru. Ozdabiano lukrem i różnego rodzaju barwnikami. Na bieżąco modyfikowano przepisy by uzyskać ten najlepszy.
Jedną z pierwszych recenzentek była 9 letnia Natalia, która oceniła jakość pierników empirycznie: ,,Prawdziwe! Najładniejsze są te domki ze wstążkami – różową i seledynową.”
Zbliżają się święta i czas obdarowywania, może warto skorzystać ze wskazówek zawartych w przysłowiu: ,,By na licu była gładka – daj jej piernik zamiast kwiatka.”

Dzięki wsparciu tych osób, uwierzyłyśmy, że ten pomysł jest do zrealizowania.
Serdecznie dziękujemy:
Dyrektorowi Hutnika, panu Mariuszowi Kowalskiemu – za zaufanie i wiarę w nasze możliwości.
Pani Irenie Filipowicz – za wykonanie plakatu i pomoc w aranżacji wystawy.
Panom – Andrzejowi Gałązce i Adamowi Ponichterze – za pomoc techniczną przy montażu ekspozycji.
Pani Dyrektor Edycie Jarosz za wsparcie pomysłu i cierpliwość do bałaganu jaki temu towarzyszył.
Pani Izie Kowalskiej – za zachwycające domki, misternie ozdobione lukrowymi ornamentami.
Pani Annie Rogowskiej – za dom rodziny Muminków – tak ogromny, że pomieściłby wszystkich kuzynów Muminków, Włóczykija i nawet Małą Mi.
Pani Maryli Piekart – za chatkę Baby Jagi, na oblepienie której zużyto ponad 300 pierniczków oraz urokliwą, miniaturową osadę położoną u podnóża kościoła ozdobioną ażurowymi wzorami.
Pani Wiolettcie Dzik – za Katarzynkę, która śmiało może bić rekordy Guinessa w kategorii: ,,Największe ciastko świata.”
Pani Dorocie Winczewskiej – za finezyjnie skonstruowane pudełko z przecudnie ozdobionymi słodkościami i wieniec adwentowy.
Paniom Jolancie Oleksiak i Ilonie Skórce – za piękną choinkę obficie ozdobioną lukrem domek.
Pani Edycie Jakackiej – za precyzyjne wycięcie ozdób na okna, za piernikowy łańcuch na choinkę, składający się z kilkuset ogniw.
Pani Ewie Runo – za przygotowanie poczęstunku podczas wernisażu.
Pani Marcie Groszyk – za trzy białe, zwiewne, eteryczne wianki, które swój ostateczny wygląd osiągnęły po kilku demontażach i wielokrotnych zmianach koncepcji.
Pani Aldonie Jusińskiej – za zakup dekoracyjnego papieru z kolekcji Vinter, który został wykorzystany do nakrycia stołów.
Paniom Dagmarze Błońskiej i Beacie Kamińskiej – za zakup miodu gryczanego (to jeden z tych droższych!), które wykorzystałyśmy do wypieku ciastek.
Specjalne podziękowanie kierujemy do pani Eli Iglik za nieustającą gotowość do pomocy.

Dziękujemy wszystkim rzetelnym, niezawodnym dziewczynom, które przyczyniły się do powstania wystawy, pracując z zaangażowaniem i przekonaniem, że to, co robimy ma sens.

Ewa Kazimierczyk
Joanna Niemczyk
Marzena Szulc
Anna Wojtaszek